TechnoLogic – 13. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in onüçüncü bölümünü BURAYA TIKLAYARAK izleyebilirsiniz!

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapan TV Net’in frekans bilgileri için bakınız: http://www.tvnet.tv.tr

———-

T e c h n o L o g i c   –  1 3

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.

Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve keşiflerle karşınızdayız.

TechnoLogic başlıyor!

HABER 1

YAHOO MOBİL İNTERNETTE ATAĞA KALKTI

Dünyanın en büyük akıllı telefon ve cep bilgisayarı  üreticilerinden High Tech Computer ve internetin en popüler portallarından Yahoo işbirliği kararı aldıklarını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre Yahoo’nun ‘Yahoo! Go For Mobile 2.0’ ve ‘Yahoo! Mail’ servisleri artık High Tech Computer’in ürünlerine imalat aşamasında yüklenecek.

Servislere ayrıca Yahoo’nun yani geliştirdiği ‘Yahoo! oneSearch’ arama motoru da eklenecek. High Tech Computer CEO’su Peter Chou müşterilerine yeni hizmetler sunmaktan memnun olduklarını söyledi.

Yahoo adına açıklama yapan Başkan Yardımcısı Marco Boerris de Yahoo servislerinin Windows temelli mobil internet cihazlarına girmesi için en iyi tercihin High Tech Computer  olduğunu belirtti.

1997’de kurulan High Tech Computer dünyanın en büyük Windows temelli akıllı telefon ve cep bilgisayarı üreticisi.

Tayvanlı şirketin 2006 cirosu 4,3 milyar YTL’nin üzerinde. Mobil internet cihazları cep telefonunun yanısıra internete bağlanabiliyor ve klasik bilgisayarların bazı özelliklerini de taşıyor.

HABER 2

TÜRK TELEKOM’DAN ADSL ÜCRETLERİNDE İNDİRİM

Türk Telekom, 1 Nisan 2007 tarihinden geçerli olmak üzere ADSL kurulum ücretlerinde yüzde 51, erişim ücretlerinde ise yüzde 6 ile yüzde 55 arasında değişen oranlarda indirime gidiyor.

Veri akış erişiminde 2024 kbps hızda yüzde 55, 1024 kbps hızda yüzde 38, 512 kbps hızda yüzde 16 ve 256 kbps hızda yüzde 6 oranında indirim yapılacak.

Kotalı ADSL erişim ücretlerinde ise, 1024 kbps hızda 9 GB limitli erişim ücretinde yüzde 35, 6 GB limitlide yüzde 25 indirime gidilecek, 3 GB limitli ise 4 GB limite yükseltilecek.

Kotasız erişimde de 2048 kbps hızda yüzde 44, 1024 kbps hızda yüzde 32, 512 kbps hızda yüzde 14 ve 256 kbps hızda yüzde 3 oranında indirime gidilecek.

Türk Telekom, yıl sonu itibariyle kurulu ADSL kapasitesini 6.9 milyon aboneye ulaştırmayı planlıyor.

ADSL talebini karşılamak için bu alanda büyük yatırım yapacak olan Türk Telekom, sabit hatların yüzde 80’inin ADSL hizmeti verebilme kapasitesine erişmesini sağlamayı hedefliyor.

HABER 3

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 73’Ü İŞYERİNDE E-POSTA KULLANIYOR

Kelly Services İnsan Kaynakları Şirketi’nin işyerinde internet kullanımı konusunda yaptığı araştırma, Türkiye’de çalışanların yüzde 73’ünün işyerlerinde düzenli olarak elektronik posta ve internet kullandıklarını ortaya koyuyor.

Çalışanların büyük bir kısmı, elektronik posta ve internetin verimliliklerini artırdığını düşünüyor. Uluslararası insan kaynakları şirketi Kelly Services tarafından yapılan anket, online iletişimin çalışanlar tarafından vakit kaybı değil tam tersine verimlilik ve iş kalitesini artıran bir unsur olarak görüldüğünü ortaya koyuyor.

Kelly’nin anketi online iletişim olanakları kullanımının Türkiye’de mütevazı düzeylerde olduğunu gösteriyor. Türkiye, 28 ülke arasında bu konuda 23. sırada yer alırken, Hong Kong, Meksika, Hindistan, Tayland ve Endonezya en yüksek düzeyde kullanan, Fransa, Porto Riko ve İsviçre ise en az kullanan ülkeler olarak dikkat çekiyor.

Anket Türkiye’de çalışanların yüzde 66 oranında hem elektronik posta hem internet, yüzde 3 oranında yalnızca elektronik posta ve yüzde 4 oranında yalnızca internet kullandığını gösteriyor. Çalışanların yüzde 7’si ise her iki online iletişim yöntemini de kullanmıyor.

HABER 4

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ HALA EMEKLEME DÖNEMİNDE

MasterCard tarafından yapılan açıklamaya göre, Türk MasterCard kredi kartı kullanıcılarının yabancı internet siteleri üzerinden 2006 yılında gerçekleştirdiği işlem adedi 2005 yılına göre yüzde 20.4’lük, işlem tutarı ise yüzde 46.8’lik artış gösterdi. Yine de Türkiye internet üzerinden en fazla alışveriş yapan ülkeler listesine giremedi.

MasterCard’ın altı ayda bir Türkiye kentsel nüfusunu temsil eden 1.000 kişi ile gerçekleştirdiği MasterIndex araştırmasının son dönem verilerine göre de araştırma katılımcılarının yüzde 89’u son bir yılda internet üzerinden alışveriş yapmamış.

Son bir yılda internet üzerinden alışveriş yapan yüzde 11’lik kesim ise en çok uçak bileti, tur ve seyahat rezervasyonu, sosyal aktivite bileti, kitap ve DVD alımı gerçekleştirmiş.

Türkiye’deki MasterCard kredi kartı kullanıcılarının yabancı internet siteleri üzerinden gerçekleştirdikleri alışverişler 2006 yılında, 2005 yılına oranla işlem adedi anlamında yüzde 20.4’lük, işlem tutarı anlamında ise yüzde 46.8’lik artış gösterdi.

Türklerin MasterCard kredi kartı ile yurt dışındaki internet sitelerinden en çok alışveriş yaptığı ilk on ülke arasında Amerika, İngiltere, Almanya, Singapur, İsrail, Kanada, Avusturya, Hong Kong, Belçika ve İrlanda bulunuyor.

RÖPORTAJ

Filtre yazılımları çocuğunuzun bilgisayar başında ne yaptığını ondan habersiz dakika dakika izleyebilmeniz ile aileleri gözetim, çocukları ise ebeveyn stresinden kurtarıyor.

Bekchy internet filtresinin proje müdürü Mustafa Çetin ile Bekchy’yi ve şirketin gelecek planlarını konuştuk.

SİTE 1

Dijital fotoğraf makinalarının yaygınlaşması, buna paralel olarak da internetin yaygınlaşması, internette fotoğraf ve fotoğrafçılık sitelerinde bir patlamaya neden oldu.

İşte size çektiğiniz dijital fotoğrafları yükleyebileceğiniz, fotoğrafçılık konusundaki bilgi ve deneyimlerinizi artırabileceğiniz bir site.

Fotokritik.com adresinden ulaşılan siteye üye olduğunuzda, hemen fotoğraflarınızı yüklemeye başlayabiliyorsunuz. Sitede, fotoğrafınıza gelen eleştirileri görebilir ve başka üyelerin fotoğraflarına eleştirilerinizi yazabilirsiniz.

Siteye üye olanlar, başka kullanıcılar tarafından yüklenmiş olan fotoğrafları tam boy görebilme, forum bölümünde tartışmalara katılabilme gibi avantajlara sahip oluyorlar.

Son bir not: FotoKritik yöneticileri sitenin hedef kitlesinin amatör ve profesyonel olarak fotoğrafçılık ile ilgilenenler olduğunu belirtiyor, ‘FotoKritik bir aile albümü ya da komik fotoğraflar sitesi değildir. Bu tarz paylaşımlar için muhtelif Yahoo grupları ve albüm sitelerini tercih edin lütfen’ hatırlatmasında bulunuyor.

http://www.fotokritik.com

SİTE 2

Hemen hemen tüm sektörlere hitap eden insan kaynakları sitelerinin yanında, belli meslek gruplarına da hitap eden siteler de kurulmaya başlandı.

İşte bu sitelerden biri, denizcilik sektöründe çalışan kurumların eleman, kişilerin de iş bulmasına yardımcı olmak amacıyla kurulmuş olan Gemipersoneli.com.

Gemipersoneli.com’da vardiya zabiti, telsiz zabiti, pompacı, kamarot, başmakinist, kaptan, usta gemici, aşçı ve yağcı gibi pek çok değişik vasıfta elemanlar aranıyor.

Geçerli bir gemiadamı cüzdanına sahip olan üyeler, sistem üzerinde CV oluşturabiliyor. Site yöneticileri, gemiadamı cüzdanı olmayanların gemilerde çalışamayacağını belirtiyor ve gemiadamı cüzdanı alabilmek için yapılması gerekenlerin kısa süre sonra siteden duyurulacağı hatırlatmasını yapıyor.

Site, denizcilik sektöründe çalışanlara insan kaynakları rehberliği yapmanın yanısıra, sektörden haberler ve makalelere de yer vererek, bu alanda çalışanları bilgilendirme görevini de yerine getiriyor.

http://www.gemipersoneli.com

ARA ANONS

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.

Şimdi sırada biraz yarış biraz da aksiyon oyunu olarak nitelendirebileceğimiz, hareketli sahneleriyle dikkat çeken başarılı bir oyun var.

Özellikle hız tutkunlarının çok seveceği Spy Hunter: Nowhere to Run adlı bu oyuna gelin yakından bakalım.

OYUN

SPY HUNTER: NOWHERE TO RUN

Spy Hunter: Nowhere to Run, bir yarış oyunundan daha çok bir aksiyon oyunu. Çünkü oyunun büyük bölümünde ayaklarımız yere basacak.

2007’nin önemli oyunlarından biri olan Spy Hunter: Nowhere to Run’ı görev tabanlı yarış oyunu olarak tanımlamak mümkün.
     
Yeni versiyonun daha önceki oyunlardan en önemli farkı, serinin kahramanı olan Alex Decker’ın artık o meşhur araçtan çıkarak ayakları üzerinde görevlerini tamamlaması.

Dıştan bakıldığında spor araba görünüşlü, suya girdiği anda hız motoruna dönüşebilen ve cephaneliğinde bulundurduğu silahlar ve teknolojiyle birlikte James Bond’u bile kıskandıracak bir araca sahibiz.

Oyunun bazı bölümlerinde elimizde silahımız olamayacak fakat bu bizim için bir problem teşkil etmiyor.

Karakterimiz gerçek hayatta olduğu gibi oldukça güçlü ve çoğu durumda elimizde bir silahımız olmasından çok daha kolay ve hızlı bir biçimde etraftaki düşmanların işlerini bitirebileceğiz.

http://thespyhunter.com

ÜRÜN TANITIMLARI

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport.

Şimdi Bimeks Teknoport’tan Bülent Özsobacı, bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Western Digital 500 GB MyBook 346 YTL
UC Logic PF1209 Design Tablet 449 YTL
Logitech Cordless Desktop MX3000 199 YTL

http://www.bimeks.com.tr

KİTAP

Pusula Yayıncılık’tan çıkan ve Kerem Köseoğlu’nun kaleme aldığı ‘Bilgisayar Destekli Müzik’ adlı bu kitabın rehberliğinde, bilgisayar desteği arkanızda olduğu sürece, evinizde ekonomik yollardan müzik yapabilirsiniz!

Fazla masraf yapmadan kendi ev stüdyonuzu kurabilir ve odanızda yaptığınız çalışmalarla profesyonel kayıt stüdyolarını aratmayacak sonuçlara imza atabilirsiniz.

Kitapta bahsedilen programları kullanarak ruhunuzdan dökülen notaları dijital ortama aktarabilir, üzerlerinde sayısız düzenleme yapabilirsiniz.

Tüm bunları; ortalama bir bilgisayar, doğru seçilmiş bir ses kartı ve program ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz!

Kendi müziklerinizi nasıl hazırlayacağınızı adım adım tarif eden kitapla birlikte, yazarın audio çalışmalarını ve kitapta kullanılan programların deneme sürümlerini içeren CD de hediye ediliyor.

Kendi potansiyelinizi, bilgisayarınızın potansiyeliyle bir araya getirdiğinizde ortaya çıkacak sonuçlar kulaklarınızı kamaştıracak!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.

TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.

Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.

Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere! Hoşçakalın!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan ve Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu-Montaj: Deniz Bayrak
Grafik: Halil Dereli
Seslendirme: Meliha Çelik
Kamera: Turgut Ural-Eyüp Işık
Kamera Asistanı: Burak İşman Şahin
Mali İşler: Rasih Balevi
Ulaşım: Mehmet Altuntaş-Fevzi Güneş
Yönetmen: Dinçer Çağlarca

2007  TV NET

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir