Tarayıcı savaşlarında ikinci raund

Microsoft’un Internet Explorer’i ihmali sonucu, Firefox’un hızla yol almış ve yüzde 11’lik bir yaygınlık elde etmişti. Şimdi Microsoft, kullanım alanı yüzde 93’ten yüzde 86’ya düşen Internet Explorer’i yeni sürümüyle yeniden diriltme çabasında.

Microsoft’un yeni nesil web tarayıcısı Internet Explorer 7’nin final sürümü yayınlandı. Internet Explorer 6’ya oranla farklı bir arayüzü bulunan Internet Explorer 7’de birden çok web sitesini aynı anda açmaya yarayan sekme tarama, RSS akışları, arama motoru seçiminin bulunduğu arama kutusu, gelişmiş baskı hazırlık ve zararlı kodlar içeren sitelere karşı koruma sağlayan ‘Anti-Phishing’ özelliği bulunuyor.

Bundan iki yıl öncesine kadar yüzde 93 yaygınlıkla web tarayıcı pazarında Internet Explorer’in ezici bir üstünlüğü vardı. Bu üstünlük oransal olarak azalsa ve yüzde 86’ya düşse de yine sürüyor. Ancak bu süre içinde Mozilla Vakfı tarafından geliştirilen ve açık kaynak camiası tarafından desteklenen Firefox yüzde 11’lik bir kullanım alanı elde etti.

EXPLORER YERİNDE SAYDI, FIREFOX BÜYÜDÜ

Microsoft’un Internet Explorer’i yenilemekte geç kalışı, Firefox’un önünü açtı. Microsoft, bundan önceki webtarayıcısı Internet Explorer 6’yı, Ağustos 2001’de kullanıma sunmuştu. RSS akışların yaygınlaştığı bir dönemde, bu özelliği barındırmayan Internet Explorer 6, giderek gözden düştü. Buna Firefox’taki sekmeli tarama, eklentilerle yeni fonksiyonlar katabilme gibi özellikler de eklendiğinde Internet Explorer 6’nın terk edilme süreci başladı.

GEÇ KALDI AMA EĞİLİMLERİ GÖRDÜ

Microsoft, her zaman yaptığı gibi, geç kalmasına rağmen, sektördeki eğilimleri takip etti ve yeni tarayıcısına uyarladı. Meselâ Firefox cephesi, sekmeli tarama özelliğinin kendilerinden alındığını savunuyor. Oysa ilk sekmeli tarama özelliğini Opera adlı tarayıcı kullanmıştı.

Ancak Internet Explorer 7’nin sağ üst köşesindeki arama kutusunun Firefox’tan esinlenerek konulduğunu kimse inkâr edemez. Tarayıcının arayüzünün Firefox’a benzemesi de, Firefox’a gidenleri geri döndürme amaçlı olduğu söylenebilir.

VISTA İLE YAYGINLAŞACAK

Şimdi Microsoft, kaybettiği Pazar payını geri alabilmek için çalışıyor. Testleri 14 ay süren Internet Explorer 7, bir süre sonra, ‘Windows Update’ ile Windows işletim sistemi kullanan tüm bilgisayarlardaki Internet Explorer 6’nın yerini alacak. Asıl yaygınlık, Windows Vista’nın piyasaya çıkışı ile gerçekleşecek. Internet Explorer 7’nin final sürümünü aşağıdaki adresten indirebilirsiniz:

http://tinyurl.com/2cx7m

Melih Bayram Dede, Yeni Şafak, 23.10.2006.

Bir Cevap Yazın