Sağlıkta Pardus başarısı

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Bilgi İşlem Şube Sorumlusu Dr. Mustafa Sertel, Linux ve Özgür Yazılım Şenliği‘nde, Pardus’un e-Sağlık sistemlerinde kullanımı hakkında bilgi verdi. 2 sunucu ve 365 masaüstü bilgisayardan oluşan bir sistem kurduklarını ifade eden Sertel, yazılım geliştirmeyi de kendi içlerinde çözdüklerini kaydetti.
İl genelindeki tüm sağlık ocaklarında TC kimlik numarası ile hasta kayıtları ve geçmiş tedavi ve teşhis bilgilerine ulaşılabildiğini beliten Sertel, “Doktorlar bu bilgilerde sorgulama yapabiliyor. 1 milyondan fazla kişinin sağlık bilgileri oluşturulan veritabanına kaydedildi. Poliklinik hizmetleri online hale geldi. Geri ödeme kurumlarına online fatura hazırlanabiliyor. Ek ödeme bordroları hazırlanabiliyor.” şeklinde konuştu.
Sertel, kendi çabalarıyla geliştirdikleri bu sistemi Türkiye çapındaki diğer sağlık il müdürlüklerinin de kullanımına açmaya hazır olduklarını söyledi. İlk etapta Antalya, Hatay, Bursa ve Eskişehir ile birlikte çalışmalar ise başlamış durumda. Sertel’e göre, kamuda Windows XP’yi çalıştıramadığı için atıl duruma düşen bilgisayarlar var. Bunun oluşturduğu kaynak israfı ise ancak Pardus kullanarak önlenebilir.
Linux’a geçişte bazı sorunlar da yaşanmıyor değil. Bazı uygulamaların sadece Windows’ta düzgün çalışabilecek şekilde hazırlanıyor olması, açık kaynak kodlu projeler için engel olabiliyor. Gerisini Sertel’den dinleyelim:
“Örneğin Sağlık Bakanlığı, Aile Hekimliği uygulamasında Sentim’in geliştirdiği web tarayıcı üzerinde çalışan bir yazılımı tercih etti. Bu yazılım web tarayıcı üzerinden çalışmasına rağmen açık kaynak kodlu işletim sistemlerindeki Firefox web tarayıcısı üzerinde çalışmıyor. Bunun için de bakanlık ile görüşmelerimiz sürüyor.”

Bir Cevap Yazın