Rekabet Kurulu’ndan şok karar: ADSL için telefon şart değil!

Rekabet Kurulu, ADSL bağlantısı için sabit telefon hattı zorunluluğunun kaldırılmasını istedi. Rekabet Kurulu’nun 18 Şubat 2009’da aldığı kararlar, Kurumun internet sayfasında yayımlandı.

SORUŞTURMA AÇILMADI

Kurul, Türk Telekomünikasyon A.Ş tarafından ADSL bağlantısı için sabit telefon hattının zorunlu tutulmasının, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanuna aykırı olduğu iddiası üzerine inceleme yaptı. İnceleme sonucunda, Türk Telekomünikasyon A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar verildi.

TÜRK TELEKOM’A 3 AY SÜRE TANINDI

Ancak, söz konusu şirket tarafından yalın ADSL uygulamasının başlatılması ve şikayet konusu uygulamaya son verilmesini teminen 3 ay içinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gerekli başvurunun yapılarak, Rekabet Kurumu’na sabit telefon zorunluluğunun kaldırıldığını kanıtlaması kararlaştırıldı.

BÜYÜK CEZALAR GELEBİLİR

Bu konuda, Türk Telekomünikasyon A.Ş’ye ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna görüş yazısı gönderilmesi için Başkanlığa yetki verilmesi karara bağlandı. Karara göre, Türk Telekom, ADSL abonelerine koyduğu sabit telefon abonesi olma şartını kaldırmadığı takdirde büyük cezalarla karşılaşabilecek.

TÜRK TELEKOM: GEREKÇEYİ BEKLİYORUZ

Öte yandan Türk Telekomünikasyon A.Ş’den Borsa’ya gönderilen yazıda, Rekabet Kurulu’nun ?Yalın ADSL? kararının şirkete ulaştığı belirtilerek, ?Konu ile ilgili değerlendirmenin yapılabilmesi için gerekçeli kararın tarafımıza tebliğ edilmesi beklenmektedir? denildi.

Bir Cevap Yazın