Pardus’a göç başladı

TÜBİTAK tarafından yürütülen açık kaynak kodlu işletim sistemi Pardus, gelişimi sürdükçe daha çok kişi ve kurum tarafından tercih ediliyor. Türkiye’de bugün itibarıyla 60 bin bilgisayarda Pardus kullanılıyor.

Açık kaynak kodlu yazılımlar, güvenlik, makul donanım gereksinimi, lisans ücretlerinden tasarruf, virüs ve casus yazılım azlığı gibi nedenlerle son yıllarda daha çok tercih edilir hale geldi. Türkiye’de TÜBİTAK tarafından yürütülen açık kaynak kodlu işletim sistemi Pardus projesi başlayınca Pardus’a dolayısıyla da Linux‘a adeta göç başladı. TÜBİTAK’ın tahminlerine göre Türkiye çapında bugün itibarıyla 60 bin bilgisayarda Pardus kullanılıyor.

Linux Kullanıcıları Derneği tarafından düzenlenen ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi‘nde gerçekleşen Linux ve Özgür Yazılım Şenliği‘ndeki ‘Türkiye Pardus diyor’ oturumunda, Türkiye’de Pardus’a geçen kurumların başarı öykülerini kendi ağızlarından dinledik.

18 MART’IN YERİ BAŞKA

Pardus projesinde en baştan beri büyük destek veren Çanakkale 18 Mart Üniversitesi‘nden Öğretim Görevlisi Necdet Yücel etkinlikte, üniversite kütüphenesindeki ince istemciler ve bağlı oldukları terminal sunucularda Pardus 2007 kullanmaya başladıklarını ve bu çalışma çerçevesinde çalışanlara eğitimler verildiğini anlattı. Eğitim müfredatında Pardus’un yer alması gerektiğini belirten Yücel, bu amaçla Pardus ders kitaplarının yazım işini de kendilerinin üstlenmek istediklerini söyledi.

BSA LINUX’A YÖNELTİYOR

Petrol-İş Sendikası Bilgi İşlem Müdürü Nihat İlter, BSA‘nın verdiği rahatsızlıkların Linux’a geçişte önemli rol oynadığı görüşünde. İlter’e göre Linux’a geçişte lisans sorunu önemli rol oynuyor. Emeğe saygı duydukları için sendikalarında bugüne kadar hep lisanslı yazılımlar kullandıklarını belirten İlter, Windows‘un sürekli sistem yenileme ihtiyacı gerektirmesinin de Linux’a kaçışta büyük önem taşıdığını kaydetti.

BSA yetkililerinin sık sık rahatsız ederek “Kaç tane bilgisayarınız var?”, “Ne kadar lisanslı yazılımınız var?” gibi sorular yönelttiğini belirten İlter, “Sanki bu ülkenin insanı değilmişiz gibi muamele ediliyor” dedi. İlter, Windows işletim sistemine ödenen paranın yurtdışına gittiğini belirterek, yazılıma giden paranın ülkede kalması için yerli yazılım olan Pardus’u tercih ettiklerini söyledi.

2 Comments

  • emrah serdaroğluNo Gravatar

    ülke açpında pardus’a geçiş, ekonomiye inanılmaz bir katkı sağlayacaktır… teknoloji cahili devletimiz maalesef bu büyük pastayı göz ardı ediyor ve algılayamıyor…

  • CanNo Gravatar

    Açık kaynak ve özellikle pardus ve linux yazılarınızdan dolayı sizi sıklıkla takib ediyor ve okuyorum.
    neden siz derseniz çünkü ülkemizde halka sesini duyurabilen 7 den 70 e bir sürü insanın sizin yazılarınızı okumak gibi bir şansı var ve bu yüzden özellikle sizin yazılarınızın takibcisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir