Özgür yazılımın en büyük düşmanı korsan

Türkiye’de özgür yazılım bir başka deyişle açık kaynağın gelişmesi için çalışan en önemli kuruluşlardan biri olan Portakal Teknoloji’nin Genel Müdürü Bora Güngören, değişimin önündeki en büyük engelin korsan yazılım kullanma alışkanlığı olduğunu söylüyor. Güngören’e göre, korsan yazılım kullanma alışkanlığını terkettiğimiz gün özgürlüğü keşfedeceğiz.

Portakal Teknoloji, kendi ifadeleriyle, bilişim teknolojilerinin insanların özgürlüklerini kısıtlamak yerine insanların yaşamını özgür kılarak kolaylaştırdıkları bir vizyon çerçevesinde ‘katı bir özgür yazılım politikası’ takip ediyor. Ankara merkezli olan ve 20 kişilik kadrosu ile ODTÜ Teknokent’de faaliyet gösteren Portakal Teknoloji’nin Genel Müdürü Bora Güngören, açık kaynağın, yazılıma dair tüm mülkiyetin, tüm insanlığa ait olduğu anlayışına dayandığını söylüyor ve ekliyor:

“Özgür yazılım, yazılım dediğimiz bilgi türünün ticari bir silah olmasını engelleyen bir sigorta. Açık kaynak ise, serbest piyasa ve liberal ekonomik düzen içinde, idealize kurguyu bütün çıplaklığı ile ifade etmekten çekinen kişilerin daha uygun buldukları bir başka terim. Uluslararası ölçekteki yazılım şirketleri Açık Kaynak demeyi tercih ediyor. Ben Özgür Yazılım demeyi tercih ediyorum.”

TEK YOL ONU KULLANMAK

Özgür Yazılım’dan yararlanmak için yapmamız gereken tek şeyin onu almak ve kullanmak olduğunu vurguluyan Güngören, “Özgür Yazılım kullanarak yapacağınız işler için bir sınır yok. Geçen gün bir arkadaşımın yeni aldığı bilgisayar içinden çıkan Windows Vista’yı kurduktan sonra uygulama yazılımı kuralım dedi. İlk iş İnternet tarayıcısı olarak Mozilla Firefox, sonra ofis yazılımı olarak Open Office indirdik. Bunları alıp kullanması için gereken hiç bir ön koşul yoktu. Kimse onu sınırlamadı. Adını vermesine bire gerek olmadı. Sadece aldı ve kullandı.” diyor.

PARDUS, BÜYÜK FIRSAT

Türkiye’de özgür yazılımın yeterince kullanılmadığı görüşünde olan Güngören, “Çoğunluk böyle bir kavramın farkında bile değil. Kullananlar da tam kapasite kullanmıyor. Bugün TÜBİTAK kalkıp belli kriterleri sağlayan bir Linux dağıtımı geliştireceğim dedi ve Pardus’u yaptı. Pardus, özgür yazılımın yaygınlaştırılması Türkiye’nin önündeki önemli bir fırsattır.” şeklinde konuşuyor.

Açık kaynaklı yazılımların yaygınlaşmasının önündeki en büyük engelin Türkiye’deki korsan yazılım kullanma alışkanlığı olduğunu söyleyen Güngören, “Eğer siz birilerinin kendi tercihleri sonucu kapalı bir ticari modelde satmayı tercih ettiği yazılımı korsan yoldan kolayca elde ediyorsanız, o zaman emeğe olan saygı da aşınıyor. Emeğe daha çok saygı gösteriyorsanız, özgür yazılım size daha çekici gelir, özgür yazılım kullandıkça da emeğe saygı gelişir” diyor.

Ekonomik krize karşı özgür yazılımı seçin

Portakal Teknoloji Genel Müdürü Bora Güngören, açık kaynaklı yazılımların ekonomik durgunluğun yaşandığı günümüzde büyük oranda maliyet avantajı sağlayacağını söylüyor:

“Örneğin küçük bir imalathane bu ara ön muhasebe yazılımı ararsa, özgür yazılım bir ürünü kurup kullanarak cüzi de olsa bir tasarrufa gidebilir. Ön muhasebe örneğine bakınca, Pardus üzerinde kolayca kurulduğu için Pardus ile anılan ama aslında Windows’da da rahatça çalışan Tekir adında yerli bir özgür yazılım var. Örneğin kocaman bir holdingi düşünün. Bu holding yılda on binlerce beki yüzbinlerce lirasını özgür olmayan ticari yazılımlara ve bu yazılımlar için verilen hizmetlere ödüyordur. Bilgi işlem bölümüne özgür yazılıma geçişi değerlendirmesini, küçük pilotlar yapmasını ve buradan yola çıkarak uzun dönemli kazanç için özgür yazılımı değerlendirmesi talimatı verilebilir. Kapalı kodlu ve kullanımı sınırlı olan bir veri tabanı sunucusuna verdiği yıllık bir kaç bin dolar, neden özgür bir veri tabanı sunucusu kullanılarak tasarruf edilmesin? Bu bir kaç bin doların bir kısmı müşteride kalacaksa, bir kısmı da söz konusu yazılım şirketine gidebilir. El değmişken, o veri tabanı sunucusu neden Linux üzerinde çalışmasın?”

One Comment

Bir Cevap Yazın