Oyun keyfinde kriz yok!

Sektörün diğer büyük firmalarının ne kadar zarar açıklayacakları tartışılırken, Nintendo yıllık satış gelirini %10 artırarak 18,5 milyar dolara çıkardı.

Araştırma şirketi Reputation Institue tarafından yapılan ‘en saygın şirketler’ sıralamasında 6. sırayı alan Nintendo en yakın rakiplerini geride bıraktı.

Video oyun pazarının tartışmasız lideri Nintendo, Mart 2009’da biten mali yılı resmi sonuçlarını açıkladı. Buna göre yıllık satış gelirini %10 artışla 18,5 milyar dolara yükselten Nintendo, kârını da %8,5 artırdı ve 2,83 milyar dolara çıkardı. 

Sadece geçtiğimiz yıl içerisinde 26 milyon Wii satışı gerçekleştirerek 50 milyon barajını geçen Nintendo, 100 milyon DS konsolunu da oyun tutkunlarıyla buluşturdu.

Ürünlerini satan mağazalara da büyük bir ayrıcalık yaşatan Nintendo, geçtiğimiz bir yıl içerisinde 220 milyon Wii oyunu satışına karşılık 180 milyon DS oyunu satışı gerçekleştirdi.

Tüm dünyada Wii Fit 18,22 milyon adetle en çok satan oyun olurken, onu 15,4 milyon adetle Mario Kart ve 2,65 milyon adetle Wii Music izledi.

Toplamda 1 milyon satış barajını aşan Nintendo, ürünlerinin kalitesini ve kullandığı yaratıcı pazarlama gücünü bir kez daha kanıtlamış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir