Nokia sosyal ağları avucunun içine alıyor

Nokia World 09’da sunulan yeni Nokia cihazları ve servisleri sosyal internet ve müzik deneyiminde yeni kapılar açıyor. Nokia, mobilite tutkunu insanların yıllık uğrak yeri Nokia World’de bu sene insanların birbiriyle bağlantı kurmalarında önemli bir değişiklik oluşturan ve herkese, her yerden her anı daha fazla değerlendirme gücü sunan paketini duyurdu.

Nokia’nın geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığı Nokia Money, Nokia N900, Nokia Booklet 3G, Nokia 5230 ve Nokia 5800 Navigation Edition’a ek olarak, Nokia World’de duyurusu yapılan yenilikler insanların yaşamlarına verebileceği yeni yönleri olabildiğine çeşitlendiriyor.

Nokia CEO’su Olli-Pekka Kallasvuo şu yorumu yapıyor: “Nokia zengin servis portföyüyle azınlığa değil çoğunluğa ulaşmayı hedefliyor. Bunu da tüm dünyada birçok alandaki sayıları giderek artan açık iş ortaklıklarıyla gerçekleştiriyoruz. Dünyanın nasıl değiştiğinin ve Nokia?nın bu değişimi nasıl yönlendirdiğinin en güzel iki örneği olan Nokia N900 ve Nokia Booklet 3G’de kanıtladığımız gibi akıllı telefonlar ve ötesinde her zaman öncü olmaktan gurur duyuyoruz.

Kişisel ve konuma duyarlı internetin gelecek bölümlerinin kapılarını açan Nokia, dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook ile bir iş ortaklığı olan Ovi Lifecasting servisini duyuruyor. Ovi Lifecasting insanların konum ve durum güncellemelerini bir mobil cihazın ana ekranından doğrudan Facebook hesaplarına yayınlamalarını sağlayan ilk uygulama. Lifecasting yalnızca güncel durum yayınlamanın ötesine geçiyor, insanlarla daha derin ve yakın ilişkiler kurmayı sağlıyor. Mesajlar ya da durum güncellemeleri göndermek, hatta bir arkadaşın ya da bir yerin konumunu bulmak gibi yeni iletişim biçimlerine kapı açıyor.

Lifecasting ilk olarak, başarılı Nokia N97’nin eşlikçisi olan yeni Nokia N97 mini’de sunulacak. Sosyal ve tarz bilincine sahip tüketicilere yönelik tasarlanan Nokia N97 şık metal ayrıntılar içeren, mini kayarak açılan 3,2 inçlik dokunmatik ekrana, QWERTY klavyeye ve bir parmak izi kadar özgün olmasını sağlayan tamamen özelleştirilebilir ana ekrana sahip daha küçük bir mobil bilgisayardır.  Nokia N97 mini Nokia N97’nin özgün tasarımını temel alan kompakt bir cihazda gerçek bir kişisel internet deneyimi sunuyor.

Nokia Nseries Başkan Yardımcısı Jonas Geust konuyla ilgili şu yorumda bulunuyor: “İnsanlar fiziksel ve online dünyalarını internet üzerinde bir araya getirmeyi istiyorlar. Nokia N97 mini de bu sosyal internete yönelik olarak ve insan ve yer navigasyonuna yardımcı olmak üzere tasarlandı. Lifecasting ile Nokia N97 mini ve Ovi kişisel ve konuma duyarlı internetin gelecek bölümlerinin kapısını açıyor.”

Ovi Lifecasting, Nokia Beta Labs ile Nokia N97 ve Nokia N97 mini’de kullanıma sunulacak. Nokia N97 mini, Ekim ayında Nokia N97 için ücretsiz bir güncelleme olarak sunulacak yeni yazılımı içeriyor. Yeni yazılım ana ekran widget’ları ve parmakla kaydırma gibi ek kullanım geliştirmeleriyle birlikte her iki cihaza da dikkat çekici yeni deneyimler ekliyor.

Nokia N97 mini arama ve navigasyonu her zamankinden daha kolay hale getiren yeni Ovi Maps deneyimiyle destekleniyor. Ücretsiz yaya navigasyonuna ek olarak, insanlar Lonely Planet, Michelin ve Wcities gibi başarılı içeriklere erişerek Nokia N97’lerini dünyanın en küçük yolculuk arkadaşı haline dönüştürebilecekler.

Kullanıcılar cihazlarının ana ekranlarını Ovi Mağazası’ndan temin edilebilecek binlerce farklı uygulama ve servislerle de kişiselleştirebilecek. Oyundan videoya, podcast’ten verimlilik araçları ve web hizmetlerine kadar birçok uygulama ve servisin bulunduğu Ovi Mağazası Nokia N97 mini’nin ana ekranını bireysel zevkleri yansıtan uygulamalarla doldurmanın en kolay yolu. Nokia N97 mini’nin Ekim 2009?da, 450 Avro tavsiye edilen satış fiyatıyla pazara sunulması bekleniyor.

Nokia X6’yla yeri doldurulmaz müzik deneyimi

Müzik deneyiminde yepyeni olanaklar sunma konusunda öncü olan Nokia yeni Nokia X6’yı da sunuyor. 35 saat müzik çalma kapasitesine sahip Nokia X6 32 GB belleği 3,2 inçlik dokunmatik arayüzle birleştiren güçlü bir eğlence cihazı olarak dikkat çekiyor.

Müzik tutkunları ve sosyal ağ gezginleri için harika bir cihaz olan Nokia X6, fotoğraf, video ve web gezintisi için 16:9 oranında geniş bir ekran sunuyor. Ovi Mağazasına doğrudan erişim sunan Nokia X6 Facebook benzeri sanal topluluk sitelerini ve arkadaşlar arasından 20’sini ana ekranda barındırmayı sağlayan bir cihaz.

Nokia Başkan Yardımcısı Jo Harlow şunları belirtiyor: “Nokia X6 müzik tutkunlarının keyfine keyif katacak güçlü bir cihaz. Nokia X6 ile insanlara erişilmez bir müzik deneyimini parmaklarının ucunda yaşama olanağı sunuyoruz.”

Yeni Nokia X3 de Nokia’nın müzik portföyüne katılan yeni üyelerden. Nokia X3 müzikseverler için tasarlanmış ve Ovi Mağazası?nın kullanıma sunulduğu ilk Series 40 cihazı. NOkia X3 stereo hoparlörlere, yerleşik FM radyoya ve 3,2 megapiksel kameraya sahip zarif ve kompakt bir müzik cihazı olarak dikkat çekiyor.

En yüksek eğlence deneyimi için Nokia, dev ses performansına sahip cep boyutunda bir hoparlör olan Nokia Mini Speaker MD-9 ile birlikte gürültülü ortamlarda bile ses kalitesinden ödün vermeyerek harika bir müzik deneyimi sunan ergonomik, hafif bir kulaklık Nokia Bluetooth Stereo Headset BH-505’i sunuyor.

Nokia X6’nın tavsiye edilen tüketici satış fiyatının 459 Avro, Nokia X3’ün tavsiye edilen tüketici satış fiyatının ise 115 Avro olması bekleniyor. Her iki cihaz da 2009’un dördüncü çeyreğinde pazara sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir