Nokia-Microsoft ittifakının ilk ürünleri ortaya çıktı

Akıllı telefon pazarında rekabetin artması üzerine Microsoft’la işbirliği yapan Nokia, Windows’lu ilk ürünlerini Londra’da düzenlediği Nokia World 2011 etkinliğinde duyurdu. Nokia-Microsoft ittifakı sonucu, 2012’de Batı Avrupa pazarında Windows Phone’un pazar payının iki kat artarak yüzde 12,3’e ulaşması bekleniyor.

Nokia, Londra’da düzenlediği Nokia World 2011 etkinliğinde, Windows işletim sistemi kullanan ilk ürünlerini tanıttı. Akıllı telefonlarında 2016’dan sonra kendi geliştirdiği Symbian yerine Microsoft’un Windows Phone işletim sistemini kullanma kararı alan şirket, Nokia Lumia 800 ve Lumia 710 adlı iki ürünle, akıllı telefon rekabetindeki yerini sağlamlaştırmayı hedefliyor. Nokia Lumia 800 vergiler hariç, 420 Euro, Nokia Lumia 710 ise 270 Euro’dan satışa sunulacak.

TÜRKİYE’YE 2012’DE GELECEK

Nokia-Microsoft ittifakının ilk ürünlerinin ilk etapta, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya ve Hollanda’da piyasaya çıkacak. Ürün, yıl sonuna kadar Uzakdoğu’da, 2012’nin ilk aylarında ise ABD’de satışa sunulacak. Ürünler, Türkiye’ye ise 2012’de gelecek. Nokia’nın Lumia 800 adlı ilk Windows Phone’lu ürünü, şirketin daha önce piyasaya çıkardığı Meego işletim sistemli N9 modeliyle aynı tasarıma sahip. 3.7 inç AMOLED ekran. 1.4 gigaherz işlemci, 16 GB dahili hafıza. 25 GB da müzik ve fotoğraf yüklemek için SkyDrive depolama alanı bulunuyor. Lumia 710 ise orta seviye bir ürün. Her iki üründe de şirketin, Nokia Haritalar ve Nokia Müzik gibi servisleri de yer alıyor.

NOKIA CEO’SU ELOP ÜMİTLİ

Şirketin CEO’su Stephen Elop, yeni ürünlerle ilgili olarak, “Nokia, günde bir milyon cihaz üretiyor. Yılda 360 milyon cihaz üretiyoruz. Nokia Lumia 800, bugüne kadar üretilmiş ilk gerçek Windows. Windows platformuyla attığımız bu adım bizim için yeni bir başlangıç. Hem tasarım hem de işletim sisteminde yaptığımız değişikliklerden sonra, kullanımı kolay, esnek ve şık telefonlarla piyasada olacağız.” dedi. Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan ise “Windows Phone işletim sistemi kullanan ürünlerimiz, Nokia Lumia 800 ve Lumia 710, 2012’de Türkiye’de satışa çıkacak. Bu süreçte Türkiye’de uygulama geliştiricilerle de işbirliği yapacağız. Bütün bilgi birikimimizi Windows Phone’a aktaracağız” şeklinde konuştu.

SATIŞLARDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Rakiplerinin akıllı telefon pazarında büyük paylar elde etmesi üzerine yeni bir strateji geliştirmeye ihtiyaç duyan Nokia’nın akıllı telefon satışları son bir yıl içinde yüzde 38 düşmüştü. Araştırma şirketi Strategy Analytics, Microsoft-Nokia işbirliği sonucu, 2012 yılında Batı Avrupa pazarında Windows Phone’un pazar payının iki kat artarak yüzde 12,3?e ulaşacağını tahmin ediyor. Nokia, yakın zamana kadar Batı Avrupa akıllı telefon pazarında yüzde 41 paya sahipti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir