Mobil, geleceğin değil bugünün teknolojisi

Mobil teknolojiler geliştiren Qualcomm şirketinin CEO’su Dr. Paul E. Jacobs, “Mobil teknoloji, artık geleceğin değil, günümüzüm hakim teknolojisi. Mobil cihazlar, artık en az kişisel bilgisayarlar kadar güçlü hale geldi. Böylece insanlar artık akıllı cihazlardan diledikleri gibi iletişim kurabiliyor ve sosyal ağlar ve iletişim servislerine bağlanabiliyor.” dedi.

Mobil teknolojiler geliştiren ABD’li Qualcomm şirketi, en önemli etkinliği IQ2011’i Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’ya yakın ve bölgesel üs konumundaki Türkiye’de gerçekleştirdi. Türkiye’nin gelecekte Doğu için bir teknoloji merkezi haline gelme fırsatı barındırdığını düşünen şirket, Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen Qualcomm IQ2011 etkinliğinde tüm dünyadan 500’den fazla üst düzey davetlinin katılımıyla mobil dünyayı etkileyen global trendleri İstanbul’da açıkladı. Qualcomm, Türkiye’nin mobil internet kullanımındaki artış ve bölgesel olarak öncü rolü nedeniyle dikkat çektiği görüşünde.

MOBİL GELECEK DEĞİL, BUGÜN

Etkinlikte bir konuşma yapan Qualcomm Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Paul E. Jacobs, mobil platformun, tarihin en büyük teknoloji platformu olduğunu belirterek, “1.4 milyar 3G abonesine 2015’e kadar 2 milyar yeni abone eklenecek. Mobil teknoloji, artık geleceğin değil, günümüzüm hakim teknolojisidir. Mobil cihazlar Qualcomm’un işlemcileri sayesinde artık daha güçlü ve daha kişisel hale geldi. Mobil cihazlar, artık en az kişisel bilgisayarlar kadar güçlü hale geldi. Böylece insanlar artık akıllı cihazlardan diledikleri gibi iletişim kurabiliyor ve sosyal ağlar ve iletişim servislerine bağlanabiliyor. 2015 yılı itibariyle mobil ağlarda 10-12 kat veri artışı bekleniyor.” dedi.

CİRONUN YÜZDE 25’İ ARGE’YE

3G de dahil olmak üzere on binin üzerinde küresel patenti elinde bulundurduklarını hatırlatan Jacobs, tüm dünyadaki akıllı telefon ve tablet üreticilerine 400 milyondan fazla mobil çip sattıklarını ve yıllık cirolarının yaklaşık yüzde 25’inden fazlasını Ar-Ge’ye ayırdıklarını söyledi. Jacobs, “Snapdragon yonga portföyü, çoklumodda çalışıyor ve 2G’den LTE’ye kadar tüm mobil platformları destekliyor. Qualcomm Incorporated 3G ve yeni nesil mobil teknolojilerde bir dünya lideri.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DE OFİS AÇTI

Qualcomm Türkiye Genel Müdürü Barış Ruacan, Türkiye’nin 3G aboneliği ve akıllı cihaz kullanımı konusunda son dönemde çok ciddi bir atılım yaptığını ve bu nedenle Qualcomm gibi global teknoloji şirketlerinin ajandalarında üst sıralara yükseldiğini belirtti. Qualcomm olarak Türkiye ofisini bu sene başında hayata geçirdiklerini ifade eden Barış Ruacan, Qualcomm’un en üst düzey yöneticilerinin henüz ilk senede ülkeye gelmelerinin Türkiye’ye verilen bu önemi gösterdiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir