McAfee’ye göre alan adlarımız güvende

İnternet güvenlik hizmetleri veren McAfee şirketi, 226’den fazla ülke alan adları ve .com uzantılarını kullanarak web güvenlik ölçümü yaptı.

Ülke (.fr,.jp vb.) ve .com uzantılarına göre yapılan araştırmada, üst-düzey alan adları arasında Finlandiya (.fi)  yüzde 0.1 gibi düşük güvenlik açığı risk oranına sahipken, küçük Tokelau adası (.tk) için bu oran yüzde 10.1. Test  edilen sitelerden yüzde 4.1’inde ise yoğun pop-up pencereleri ile genel sorun olan adware ve spyware tarzı casus yazılımlara rastlandı.

Rapora göre, büyük ülkeler arasından en riskli alan adları Romanya (.ro, yüzde 5.6 riskli site) ile Rusya’ya (.ru, yüzde 4.5 riskli site) ait. Bu ülkelerin alan adları ayrıca “exploit barındırma” konusunda da en riskli siteler arasında yer alıyor. En az riskli beş alan adından üçüne sahip olan İskandinav ülkeleri ise sırasıyla Finlandiya (fi, yüzde 0.10), Norveç (.no, yüzde 0.16) ve İsveç (.se, yüzde 0.21).

Araştırma’da Türkiye (.tr) uzantılı alan adları da yüzde 0.5 ile yüzde 0.6 oranına sahip bir başka İskandinav ülkesi Danimarka’yı geçerek güvenli siteler arasında yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir