Levant’ten Google’a müdür geldi!

Google Türkiye, bir süredir mahrum kaldığı genel müdürüne sonunda kavuştu. Şirketin Türkiye operasyonlarının başına Sun Microsystems’tan transfer edilen Bülent Hiçsönmez atandı.
Google Türkiye’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, Hiçsönmez’in ülke müdürü olarak Google’ın Türkiye’deki reklamcılık ve online uygulamaları ile ilgili faaliyetlerinden ve şirketin bölgedeki stratejik ortaklıklarını geliştirmekten sorumlu olacağı belirtildi.
Her şey buraya kadar güzel. Ancak benim dikkatimi, Hiçsönmez’i tanıtan metinde, kendisinin son üç yıldaki görev yerinin tanımlanış biçimi çekti. Açıklamaya göre, Hiçsönmez, “Sun’daki görevinin son üç yılında Mısır, Levant ve Kuzey Afrika (Leena) Bölgesinin Genel Müdürü” olarak görev almıştı.
Burada size de garip gelen bir şey yok mu? Mısır’ı anladık! Peki Hiçsönmez’in daha önce sorumlu olduğu Levant neresiydi?
Özgür ansiklopedi Vikipedi’den öğreniyoruz ki, Levant bölgesi, İsrail, Ürdün, Lübnan, Suriye, Filistin Kara toprağı ve Sina Yarımadası’ndan oluşuyor.
Levant, tam kesin olmayan coğrafik bir terim. Tarihsel olarak Toros Dağları’nın güneyindeki Orta Doğu’da geniş bir alana referans olarak kabul ediliyor. Levant bölgesi, batıda Akdeniz ile sınır olup, kuzeyde Arabistan Çölü ve doğuda yukarıda Mezopotamya’yı içeriyor.
Levant kelimesinin kökü, ‘Levanten’den geliyor. Levant terimi ilk defa İngilizce’de 1497 yılında kullanılmış. Orijinal olarak geniş anlamda, Venedik’in Akdeniz doğu toprağı olarak kullanıldığı bilgisine ulaşıyorum. Asıl kökü ise, Fransızca Levant kelimesinden geliyor.
Kaldıraç kavramıyle ilgili olduğu; İngilizce’de ‘to raise’, Arapça’da Mashriq (güneşin yükseldiği toprak) olarak kullanıldığı yine bilgiler arasında. Bu sözcük 16. yüzyılda İngilizce’de geçerli hale gelmiş. İlk İngiliz tüccarların bölgede iş yapmaya cesaret etmeye başlamasıyla, İngiliz gemileri 1570 yılında Akdeniz’de görünmüş ve bir İngiliz şirketi, 1579 yılında Osmanlı Sultanı ile kapitülasyonu imzalamış.
Levantan ismi eksel olarak İtalyan insanı (özellikle Venedik ve Cenevizli) Fransız veya diğer Avrupa-Akdeniz orijinli insanlara karşılık gelir; ki bunlar Türkiye’de veya doğu Akdeniz sahilinde, Haçlı seferleri, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden beri yaşayan insanlardır.
Onların çoğunluğunun Akdeniz Deniz Cumhuriyetleri’nden (Venedik Cumhuriyeti, Ceneviz Cumhuriyeti ve Dubrovnik Cumhuriyeti gibi) tüccarların torunları veya Haçlı seferleri devletlerinin yerleşenlerinden olduğu kayıtlarda mevcut. Özellikle Türkiye ve Lübnan’daki Fransız Levantenleri buna örnek gösteriliyor. Levantenler yaşamlarını İstanbul’da, çoğunlukla Galata, Beyoğlu ve Nişantaşı, Şişli bölgeleri ve İzmir’de çoğunlukla da Bornova, Buca’da sürdürürler.
1920 ile 1946 yılları arasında Fransız mandası altındaki suriye ve Lübnan, Levant devletler olarak isimlendiriliyordu. Ebla, Mari ve Ugarit’te önemli pek çok kazının yapıldığı o zamanda bu terim arkeolojide genel hale geldi. Bu siteler Mezopotamya, Kuzey Afrika, Arabistan olarak sınıflandırılmadan önce, Levantine olarak adlandırılıyordu. Bugün Levant tipik olarak arkeloglar ve tarihçiler tarafından Haçlı seferleri tartışıldığında tarih öncesi, antikçağ ve bölgenin ortaçağ tarihine referans olarak kullanılıyor. Sözcük ayrıca arasıra, modern veya çağdaş olaylara, insanlara, devletlere, aynı bölgedeki devlet kısımlarına, İsrail, Lübnan, Suriye ve Filistin Kara toprağına referans olarak kullanılır.
Google Türkiye’nin yeni genel müdürü Bülent Hiçsönmez, gelişiyle birlikte bize tarihe uzun bir yolculuk yaptırmış oldu. Levant bölgesi neresidir, öğrenmiş olduk. Ancak ben hala merak etmekteyim; Google, ülke adları, (EMEA bölgesi gibi) bölge adları dururken, neden Levant gibi terimler kullanır?

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir