Yeni ADSL tarifesiyle ne amaçlanıyor? Adil kullanım sınırı ne kadar adil?

Türk Telekom, internet tarifesinde değişiklik yaparak, 8 MB’ye kadar hızları tek tarifede topladı. Aylık 15 GB adil kullanım şartı getirilmesi ve bu sınırı aşanların internet bağlantı hızlarının düşürülecek olması, tüketicilerin kafasını iyice karışırdı.

Tarifeyle amaçlanan neydi? Kotalı kullananlar da dahil, hızı artırarak, kota aşımının kolaylaştırılması mı amaçlanıyordu? Zamanla konuyu daha iyi kavrayabileceğiz!

Türk Telekom, bugün yeni tarifeyle ilgili yaptığı açıklamada, toptan olarak tüm İnternet Servis Sağlayıcıları’nın kullanımına sunulan yeni internet tarifeleri ile Türkiye’deki tüm İnternet Servis Sağlayıcılar’ın (İSS) müşterilerine daha yüksek hızda, uygun fiyatlı ADSL hizmeti sunabileceği iddiasında bulundu.

Yeni tarifelerde, ‘adil kullanım’ koşulu getirildi. Tüm “8 Mbps’e kadar ADSL paketleri” için aylık 15 GB adil kullanım uygulanacağı duyurulurken, aylık download miktarı 15 GB’ın aşılması durumunda, ay sonuna kadar download hızının en fazla 512 Kbps olarak uygulanacağı belirtildi. Bu kısıtlama, bir çok internet kullanıcısını, farklı alternatifler aramaya itecek gibi görünüyor.

Türk Telekom’un yeni internet tarifesi hakkında şu adresten ya da, 444 1 444 numaralı Müşteri Hizmetleri’nden, ofislerden, bayilerden bilgi alınabiliyor.

Yeni tarifeyle ilgili görüşlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

7 Comments

 • MaTaDoRNo Gravatar

  Hayatımda bu kadar saçma bir tarife şekli görmedim. Sınırsız deyip 15GB’dan sonra hızın düşürülmesi hem de 512Kbit gibi vasat bir hıza… Söylenecek söz yok anca TTNET yapabilirdi böyle birşeyi. Kendine yakışanı yapmış =)

 • cemal tanerNo Gravatar

  15 Gb sınır koymak bir anlamda kota koymaktır. Suistimal edenler için bu şekilde bir karar alınmış olabilir ama 15 GB çok az bir kota. Bunun arttırılması gerekir. Tüketici mahkemeleri, yine fazla mesai yapacak herhalde :)

 • ferahiNo Gravatar

  “Bu kısıtlama, bir çok internet kullanıcısını, farklı alternatifler aramaya itecek gibi görünüyor.” Olsun , olsun insanlar alternatif arasınki doğacak rekabetten yine insanlar faydalansın..

 • ÇağatayNo Gravatar

  Abi bu kota bizim komuların işine gelmiyecek :)
  Almışlardı limitsiz dayanıyorlardı dibine kadar. ttnet uyandı tabii.

Bir Cevap Yazın