İnternet reytinginin ölçümü için son viraj

Reklamverenler Derneği ve Reklamcılar Derneği’nin kurucu üyeleri arasında bulunduğu, interaktif alanda etkinlik gösteren yayıncıların, medya ve kreatif ajansların katılımıyla oluşturulan IAB Türkiye (Interactive Advertising Bureau Türkiye), internet mecrasının ölçümleme çalışmalarına çok yakında başlıyor.

Tüm dünyada 33 ülkede faaliyet gösteren ve Türkiye’de 2006 yılında kurulan; dijital dünyada ajans, yayıncı ve reklamverenin temsil edildiği yegane platform olan IAB Türkiye, ölçümleme araştırmasını yürütecek olan kuruluşu belirledi.

Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin yanı sıra Danimarka’da da ölçümleme araştırmasını yapan Gemius’la yakında imzalanması beklenen sözleşmenin ardından, IAB Türkiye üyesi web sitelerinin trafik bilgileri, internet kullanıcılarının davranışları izlenebilecek.

VERİLER REKLAM AJANSLARI VE REKLAMVERENLE PAYLAŞILACAK

İnternet mecrası için doğru veri üretilmesi amacıyla ölçümleme standartları ve kurallar oluşturan IAB’nin yönetiminde yapılacak ölçümleme araştırmasıyla reklamveren ve reklamcılar interaktif iletişime ilişkin stratejilerini somut ve tarafsız veriye dayanarak geliştirebilecek.

Elde edilen bu somut verilerin değerlendirilmesi sonucunda ajanslar, reklam yatırımlarını planlarken, mecralara kaynak aktarımı konusunda daha doğru kararlar verebilecek ve reklamverenler de kaynaklarını daha verimli bir şekilde değerlendirebilecek.

DİJİTAL REKLAMIN REFERANSI OLACAK

Yaklaşık 26 milyon İnternet kullanıcısıyla Avrupa’nın önemli ülkelerinden biri olan Türkiye’de tarafsız ve sektör standartı olarak kabul edilen verinin son derece önemli olduğuna dikkat çeken IAB Türkiye Başkanı Levent Erden; “İnternetin gündelik hayatın bir parçası olması sonucu yepyeni bir iletişim kanalı oluştu. Reklamverenler, reklamcılar ve ajanslar ise ürettikleri mal ve hizmetleri pazarlayabilmek ya da seslerini duyurabilmek için bu mecraları kullanan kişilere ulaşmaya çalışıyor. Dijital dünyada ajans, yayıncı ve reklamverenin birlikte  temsil edildiği tek platform olarak IAB’nin temel hedefi, doğru veri üretilmesini sağlamak ve standartlar oluşturmak. Bu bağlamda IAB Türkiye olarak ölçümleme işini yaptırmak üzere bağımsız bir şirketle anlaştık. Bu anlaşmanın hem bütün medya, hem de interaktif yayıncılık özelinde çok büyük gelişmelere öncülük edeceğine inanıyoruz. Amacımız IAB’yi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, dijital platformun referansı haline getirebilmek” dedi.

IAB 2006’DAN BU YANA TÜRKİYE’DE

IAB (Interactive Advertising Bureau) 1996 yılında Amerika’da kuruldu. Hedefi interaktif medyanın ya da yaygın adıyla internetin reklam ve pazarlama yatırımlarından daha fazla pay almasına destek vermek, mecranın gelişmesine katkı sağlamak. Bu bağlamda internet mecrası için doğru veri üretilmesi amacıyla ölçümlenme standartları ve kurallar oluşturuyor. İnternetin ölçümlenmesi sürecinin denetimine yönelik çalışmalar yapıyor. Reklamverenlere, reklam ajanslarına ve medya planlama şirketlerine interaktif reklamın etkisini, önemini, işleyişini anlatan eğitimler veriyor. Reklamların teknik kriterlerini saptıyor. IAB Türkiye 2006’da kuruldu. Halen 87 adet üyesi var.

İNTERNET REKLAM PAZARININ FOTOĞRAFI

PricewaterhouseCoopers tarafından 10 Haziran 2009 günü açıklanan IAB Avrupa’ya yapılan AdEx (Reklam Harcamaları) Raporundan Avrupa İnternet Reklam Sektörü Üzerine Bilgiler:

  • 19 IAB Avrupa Üyesi Ülkenin 2008 yılı Toplam Reklam Harcaması: 12.9 Milyar Euro
  • İnternet reklam harcamları, reklam sektörünün tamamen düşüşe geçen diğer mecralarının aksine, bir önceki yıla göre % 20 arttı.
  • Reklam formatları arasında % 43 ile başı search (arama) çekti.
  • 14. sıradaki Türkiye, 2007’deki 98 Milyon Euro’luk Çevrim içi Reklam Harcamasını 131 Milyon Euro’ya çıkardı.
  • Bununla birlikte Türkiye, yakaladığı % 33 büyüme ile 5. en hızlı büyüyen ülke oldu.
  • 2008 yılında İnternet reklam harcaması en yüksek 6 ülke (İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya) Avrupa toplam reklam harcamasının % 81’ini oluşturdular.
  • Arama formatında 2 Milyar 41 Milyon Euro ile İngiltere, ‘display’de 956 Euro ile Almanya, seri ilanda 776 milyon Euro ile Fransa Avrupa’nın birinci ülkeleri oldular.
  • 2008’de en fazla büyüyen İnternet reklam formatı, % 43’lük pay ile arama oldu.

Bir Cevap Yazın