Internet Explorer 8 yayınlandı! Hemen indirin!

Microsoft’un yeni web tarayıcısı Internet Explorer 8’in nihai sürümü yayınlandı. Türkçe sürümü indirin, hemen deneyin: http://www.microsoft.com/ie8

IE 8’in neler getireceğini Alper Mestçi TechnoLogic’e böyle anlatmıştı!

MICROSOFT INTERNET EXPLORER 8’İ BÖYLE TANIMLIYOR!

Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre, Windows Internet Explorer 8, CSS 2.1, AJAX gibi gelişmekte olan internet standartlarına destek veriyor.

Ayrıca Windows Internet Explorer 8’de güvenlik, kişisel bilgilerin korunması, veri ve bilgilerin kontrol altında tutulabilmesi gibi önemli özellikler yer alıyor.

InPrivate Browsing, InPrivate Blocking ve güçlendirilmiş Delete Browsing History gibi özellikler, kullanıcıya dış müdahalelere karşı yüksek düzeyde güvenlik sağlıyor.

Tarayıcının InPrivate özelliği kullanıcıların İnternet etkinliklerini üçüncü kişilerin izlemesini önleyerek bireysel bilgileri güvence altına almayı hedefliyor.

InPrivate Filtering özelliği kullanıcılardan bilgi toplamaya yönelik sitelerin bu davranışlarını haber vererek kullanıcının tercihler yapmasını kolaylaştırıyor.

SmartScreen Filter ve InPrivate Browsing & Domain Highlighting gibi özellikler İnternet ortamında güvenli siteleri belirleyerek web gezginlerinin bankacılık işlemlerini veya alışverişlerini gönül rahatlığıyla yapmalarını mümkün kılıyor.

Internet Explorer 8’in yeni teknolojisi SmartScreen özellikle ziyaret edilen bazı sitelerin kendi web sayfaları üzerinden PC’ye kötü amaçlı bir yazılım kodu yüklemesini ve dolayısıyla kişisel bilgilerin çalınmasını önlüyor.

Windows Internet Explorer 8 daha önceki sürümlere oranla çok daha sağlam ve güvenilir bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Herhangi bir çökme durumunda tarayıcı mevcut bütün bilgileriyle kendisini onarıp çalışmaya kaldığı yerden devam edebiliyor. O anda tarayıcıda bir e-posta yazıyorsanız ve bazı bilgiler giriyorsanız Internet Explorer 8’in bu özelliği bir anlamda hayat kurtarıyor.

Microsoft Windows Internet Explorer 8, internet bilgi aramalarında kullanıcılara çok sayıda seçenek sunuyor. Adres ve arama çubuklarının gelişmiş işlevleri, Web Slices ve Accelarators gibi yenilikler kullanıcıya hızlı bir internet sürüşü sağlıyor.

Microsoft Windows Internet Explorer 8’de arama fonksiyonu, başta Microsoft Live Search, Yahoo ve Wikipedia olmak üzere internetin en güçlü arama motorlarının olanaklarını bir araya getiriyor. Arama kutusunda ise aranan sözcükten birkaç harf yazar yazmaz ilgili öneriler beliriyor, seçilen bir öneri ile arama derhal başlatılabiliyor.

Microsoft Windows Internet Explorer 8’deki ‘Web Slice’ özelliği ise birden fazla sitenin en güncel halini almak için tekrar tekrar bu sitelere bağlanma sorununu çözüyor. Web Slice ile farklı sitelerde kullanıcıyı ilgilendiren bölümler, sık kullanılanlara kaydediliyor.

Siteye girmek isteyen kullanıcı buradan web sitesinin istediği bölümünün en güncel haline ulaşıyor. Şimdiden Türkiye’nin önde gelen web siteleri web slice uygulamalarını hayata geçirmeye başladılar.

Ayrıca internette sörf yaparak geçen bir günün sonunda tarayıcı yanlışlıkla kapatıldıysa, Internet Explorer 8, en son oturumu kaydettiği için daha önce açılmış sekmelerdeki sayfaları geri getiriyor.

4 Comments

 • Melih Bayram DedeNo Gravatar

  Internet Explorer 8’i beta aşamalarından da başlayarak farklı zamanlarda 4 kez yükledim ve denedim. Dün yüklediğim nihai sürümü de kilitlenmeler nedeniyle silmek zorunda kaldım! Internet Expoler 7 ile yola devam!

 • mehmetyilmazNo Gravatar

  sevgili melih madem memnun olmadin bunu basta belirtsende bizi ugrastirmasan olmazmi yani. selamlar….. zamani zemine zem edelim diye ugrasiyoruz boyle dandik, programlarla bizi ugrastirma iyi degilse calismiyosa reklamini yapma be dedecigim saygilar.

 • Melih Bayram DedeNo Gravatar

  Internet Explorer 8’in çıkışını duyurmak zorundayız. Herkes indirip kendisi görsün. Ben duyurumu yaptım ve kişisel olarak, şimdilik kullanmak için erken olduğu kanaatine vardım. Herkes benim gibi düşünmeyebilir. Sizin şikayetiniz nedir IE8’den?

 • Berkan AkyürekNo Gravatar

  Bazı noktalar saçma geldi bana. Mesela HTML kodunun karmaşasından dolayı web sitelerine bir laf söz konusu. IE’nin yıllardır bir türlü w3 standartlarına uyum sağlayamadığını kendilerine sormuyolarmı acaba? İkinci olarak diyorki sayın Alper Mestçi IE7’ye göre tasarlanmışsa site uyumluluk modu var. Adamlar tarayıcılarını adam etmek yerine uyumla uğraşıyolar. Ben bir tasarımcı olarak bir web sitesini her tarayıcıya göre tasarlarım. Tek bir tarayıcıda gitmem. Bu sene bir sürü site IE desteğini çekti. Çünkü site yapımından harcanan zamanın %50’si IE’ye uyum sağlamakla geçiyor. IE8’inde pek değişik olacağını zannetmiyorum. Bu kafa değişmedikçe Microsof’ta onları tarayıcısından hiç bişey olmaz. Bence tarayıcı piyasasından çekilse Microsof daha iyi eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir