İnsanlığın ortak projesi: Kudüs

Türkiye’deki bir tarihi ve turistik mekânları online olarak dolaşma imkanı veren uygulamalara imza atan 360tr.com’ Multimedya Grubu şimdi de, Kudüs’teki üç dinin kutsal mekânını 3 boyutlu panoramik fotoğraf teknolojisi ile internette taşıdı.

‘İnsanlığın Ortak Projesi: Kudüs” adıyla ziyarete açılan proje II. Medeniyetler İttifakı Forumu’nun ana teması çerçevesinde tasarlandı. 7 kişilik bir ekip tarafından yaklaşık 6 ayda tamamlandı. Saha çalışmalarını fotoğraf sanatçısı Aykut İnce’nin yürüttüğü projede, çekimler için İsrailli yetkililerden özel izin alındı.

www.360tr.com/kudus adresinden sanal olarak gezilebilecek olan internet sitesinde, üç dinin kutsal mekânlarına ilişkin Türkçe, İngilizce, Almanca, Farsça, Arapça ve Rusça içerikler hazırlandı.

Proje yönetmeni İmdat Demir, Proje yönetmeni İmdat Demir “Kudüs, yeryüzü nüfusunun nerdeyse tamamına yakınının ortak şehridir. İnsanlığın inşa ettiği ortak projedir Kudüs. Camiler, kiliseler ve sinagoglar adeta iç içe girmiş durumda. Bu anlamda projemiz bir vurgu projesidir. Kudüs’ün çok kültürlü yapısını oradaki farklılıkların aynı proje içerisinde barışa ve huzura vurgu yapacak şekilde öne çıkaran bir strateji çerçevesinde, global farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır” diyor.

Projenin her üç semavi dinin kendilerini ifade ettikleri sembol mekânlar üzerinden hareketle tasarlandığını ifade eden Demir, “Bu bakımdan ilk aşamada Ağlama Duvarı, Büyük Kabir Kilisesi ve Mescid-i Aksa seçildi. Sanal ortamda herkese 3 boyutlu konforlu bir gezi imkânı sunmaktadır. Proje, yayınlanan kısmıyla genel proje tasarımının ilk ve en önemli aşaması olarak yapıldı. Projenin diğer aşamalarında, Kudüs’te bulunan diğer dini mekanların, aynı konsept çerçevesinde çalışılması sürmektedir” şeklinde konuşuyor.

Daha önce Topkapı Sarayı, Ayasofya, Fener Rum Patrikhanesi ve Mardin Süryani Kadim Kırklar Kilisesi’ni de aynı yöntemle sanal ortama taşıdıklarını hatırlatan Demir, önümüzdeki aylarda ”İnsanlığın Ortak Projesi: İstanbul” konsepti çerçevesinde İstanbul’da bulunan diğer cemaatlere ait kilise ve sinagogları, Suriye ve İran’ın kadim kentleri ile Mekke ve Medine’yi de 3 boyutlu olarak internet ortamına taşıyacaklarını söyledi.

One Comment

  • Fuat SAĞLAMNo Gravatar

    “İnsanlığın Ortak Projesi: Kudüs? mükemmel bir proje olmuş.
    Tasarlayan ekibi gerçekten tebrik etmek;
    desteklemek gerekir.
    Elleri yürekleri sağolsun.

Bir Cevap Yazın