Hillary’nin Türk blogçusu kim?

Clinton’un ziyaretiyle birlikte bir ilk de yaşanacak. Blog sahibi bir gazeteci Hillary’nin yanından ayrılmayacak ve blog’undan an be an Hillarry’nin neler yaptığını yazacak.

Bu şanslı gazeteci, Sabah Gazetesi Dış Haberler Servisi’nden Bilge Eser. Yaklaşık 5 aydır internette blog yazan Eser, kendisinin neden seçildiğini Medyatava.com’a şöyle anlatıyor:

“ABD Dışişleri Bakanlığı, bir blogger gazetecinin online olarak Hillary Clinton’un gezisini an be an aktarmasını istiyordu. Bunu da bana önerdiler. Cuma gecesi havaalanından indiği andan itibaren gidene kadar Sayın Clinton’la her dakika birlikte olacağım. Sadece söyleşi için değil, tüm gün! Yaşananları, söylediklerini, çektiğim fotoğrafları blog’uma koyacağım. Tüm haber siteleri, blog’dan kulis arkalarını ve yaşananları takip edip, blog’a atıfta bulunmak şartıyla kendi sitelerine alabilirler. Bu Türkiye’de bir ilk ve ben de çok heyecanlıyım.”

Bilge Eser’in blog’unun adresi ise: http://bilgesdiary.blogspot.com

Eser, blog’unda konuya şöyle yer vermiş:

Tarihine baktım… 10 Ekim 2008’de “merhaba” diyerek başlamıştım blog’uma… Lise yıllarımdan beri tuttuğum günlüğü internete taşımak istemiştim. Tabii ki daha siyasi, daha dünyaya dair, daha gazetecilik izleri taşıyan cümlelerle. 5 ay boyunca ABD’nin tarihi seçimlerine, okuduğum kitaplara, dinlediğim müziklere, gittiğim ülkelere dair notlar aktardım meraklılarına…

En son İtalya yolculuğumda aldığım bir telefonsa, “blog”umun artık gerçekten önemsendiğini gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, cumartesi günü Ankara’ya gelecek Hillary Clinton’ın “travelling press” yani, onunla seyahat eden az sayıdaki gazetecilere katılacak bir “blogger” istiyorlardı. Ve bunu bana teklif ettiler… Bir blogger olarak, cumartesi günü havaalanından gelişine ve ülkemizi terk edene kadar Clinton’a eşlik edeceğim. Onun girdiği bütün toplantılara girip, anında internet siteme yazacağım. Clinton’un bütün gün yanında olacak tek Türk gazeteci ben olacağım. Bu Türkiye’de bir ilk…

Kurallarsa kesin… Gazeteye kesinlikle yazı yazılmayacak, isteyenler blog üzerinden ilginç notları kullanabilecek. Ama benim bloguma atıfta bulunmak zorundasınız..!!!

Bu, benim için ve bütün blogger’lar için çok büyük bir adım. Gerçekten çok mutluyum.

Cumartesi günü online olarak görüşmek dileğiyle…

One Comment

  • Recep Hilmi TufanNo Gravatar

    Gerçekten kendisinin de dediği gibi blogcular için büyük bir atılım. Tebrikler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir