Her öğrenciye bilgisayar hayali gerçek oluyor

Her öğrenciyi bedava bilgisayar sahibi yapmak için dünyada farklı kampanyalar yürütülüyor. Birleşmiş Milletler’in bu yönde çalışmaları olduğunu biliyoruz. Nicholas Negroponte’nin ‘100 Dolarlık Laptop’ projesi ise herkesin malumu.

Türkiye’ye gelindiğinde ise, ilköğrenim çağındaki çocukları bilgisayar sahibi yapmak için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Her çocuğa bir bilgisayar’ projesi başarıyla devam ediyor.

5 yılda tam 130 bin 6. sınıf öğrencisine ücretsiz bilgisayar dağıtılmasının amaçlandığı proje Exper şirketiyle birlikte yürütülüyor.

Proje kapsamında şimdiye kadar,  26 bin 587 öğrenci ücretsiz bilgisayar sahibi oldu. Bu yıl dağıtılacak bilgisayar sayısı ise, 26 bin 709.

Yerel yönetimler için başarılı bir uygulama olan proje, Türkiye Bilişim Derneği tarafından ‘Bilişim 2009 Yerel Yönetim Uygulama’ dalında birincilik ödülüne layık görülmüş.

Exper tarafından BilgePisi adıyla üretilen bilgisayarlar, Intel’in Anti-Theft teknolojisiyle uzaktan kilitleme özelliğiyle kaybolma ve çalınmaya karşı korumalı. Kayıp bilgisayarlar merkezden kilitlenebiliyor.

BilgePisi’lerde Intel Atom işlemcisi, 160 GB hard disk, 1 GB RAM bulunuyor. 10,1 inç ekrana sahip olan bilgisayarlarda kablosuz ağ kartı, 1.3 megapiksel dahili webcam, tümleşik hoparlör ve mikrofon bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir