Günün haberi Skype’ın Microsoft’a satılışı

Teknoloji dünyasında bugünün en büyük haberi, Microsoft’un Skype’ı 8,5 milyar dolara satın almak için anlaşmaya vardığının ortaya çıkmasıydı.

Microsoft’un 36 yıllık tarihindeki en büyük satın alması olan bu anlaşmaya şirket, Skype’ın 686 milyon dolarlık uzun vadeli borçlarının da dahil olacağı ifade ediliyor.

2003’te Niklas Zennstrom ve Janus Friis tarafından kurulan Skype’ın dünya genelinde 663 milyon kullanıcısı buluyor. Kullanıcılar, geçen yıl 207 milyar dakika görüntülü ve sesli görüşme yaptı.

Lüksemburg merkezli şirketin çoğunluk hissesi şu anda özel sermaye şirketleri Silver Lake ve Andreessen Horowitz başta olmak üzere bir grup yatırımcının elinde bulunuyor.

eBay, 2006 yılında Skype’ı 2,6 milyar dolara satın almış, sonrasında 2009 yılında yüzde 70’ini 2 milyar dolara yeniden satmıştı.

Geçen yıl Skype, 860 milyon dolar gelir elde etmiş, ancak 7 milyon dolar net zarar açıklamıştı.

Microsoft Skype’ı video konferans hizmetlerini geliştirmek için alıyor. Birçok uzmana göre 8,5 milyar dolar Microsoft’u zora sokmacayak bir para. Ancak yine de bazı uzmanlar, kar etmekte zorlanan bir şirket için bu paranın çok olduğunu belirtiyor.

RedTech Advisors adlı danışmanlık şirketinden Michael Clendenin, “18 ay önce Skype’ın büyük bölümüne 2,5 milyar dolar fiyat biçildiyse, 8,5 milyar dolar çok cömert bir rakam” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir