Gelirleri bu yıl yüzde 12 artan Turkcell istihdama odaklandı

Turkcell’in grup gelirleri bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 12 artış gösterdi. Bu artışta yurtdışı iştiraklerin performansı etkili olurken, şirket bu yıl Trabzon, Van-Erciş ve Karabük’te açacağı üç yeni çağrı merkeziyle istihdam oluşturmaya devam edeceğini açıkladı.

Turkcell Grup gelirleri, yüzde 43 oranında büyüyen iştirakler ve Türkiye’de yıllık yüzde 52 büyüyen mobil internet gelirlerinin katkısıyla 2012’nin birinci çeyreğinde 2.38 milyar TL olarak gerçekleşti. Turkcell’in grup gelirleri bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 12 artış gösterdi. Bu artışta yurtdışı iştiraklerin performansı etkili olurken, şirket bu yıl Trabzon, Van-Erciş ve Karabük’te açacağı üç yeni çağrı merkeziyle istihdam oluşturmaya devam edeceğini açıkladı. Grup Amortisman, Vergi ve Faiz Öncesi Karı (AVFÖK) bir önceki yıla kıyasla yüzde 12 büyüyerek 703 milyon TL’ye yükselirken, 2012 birinci çeyrek net karı, yüzde 56 artışla 515 milyon TL oldu. Şirketin İstanbul Tepebaşı’ndaki merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Turkcell Grup olarak bu çeyrekte de yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. Altyapıdaki üstünlüğümüzü yenilikçi çözümler ve en iyi müşteri deneyimiyle birleştirerek Türkiye ekonomisine ve işletmelerin bütçesinde katkı sağlayacak çözümleri sunduk.” dedi.

12 MİLYON ABONE FATURALI

Ciliv, “Turkcell’in faturalı abone sayısı 12 milyon seviyesini aşarak toplan abonelerin yüzde 35’ine ulaştı. Şirketin toplam abone sayısı bir önceki yıla göre 1.4 milyon artışla 34.5 milyon oldu. Abone başı ortalama kullanım yıllık yüzde 51 artışla 222 dakikaya yükselirken, Abone Başı Aylık Gelir (ARPU) ise mobil internet ve servis gelirlerindeki artışın da etkisiyle bir önceki yıla göre yüzde 4 artarak 19.2 TL oldu.” şeklinde konuştu.

İNTERNET GELİRİ SMS/MMS GELİRİNİ GEÇTİ

Ciliv’in verdiği bilgiye göre 2012’nin ilk çeyreğinde Turkcell’in mobil internet gelirleri yıllık yüzde 52 oranında artarak 229 milyon TL oldu. Böylece 2012 birinci çeyrek mobil internet gelirleri gelen yılın aynı döneminde daha büyük olan SMS/MMS gelirlerini geçti. Mobil servisler ve mobil internet gelirlerindeki artışla Turkcell’in ses dışı gelirleri yüzde 25 artışla 529 milyon TL’ye yükselirken mobil internet kullanıcı sayısı da yıllık yüzde 15 artışla 12.1 milyon seviyesine ulaştı. Turkcell’in şebekesindeki akıllı telefon kullanım oranı da son bir yılda yüzde 82 artarak, 4.3 milyona ulaştı.

AKILLI TELEFONDA FIRSAT SÜRÜYOR

“35 milyon aboneden sadece 4.3 milyonunda akıllı telefon olması bizim önümüzdeki fırsatları gösteriyor.” diyen Ciliv, sözlerine şöyle devam etti: “Akıllı cihazların fiyatları çok yüksek. Biz bu nedenle akıllı cihaz deneyimini çok uygun fiyatlarla sunmak için T serisi telefonlarımızı piyasaya sunduk. Bu sene yeni cihazlarımız da geliyor olacak. Akıllı cihazların sayısı arttıkça, şebekemizdeki yük de artacak. Bu konuda yatırımları hızla yapmamız lazım. 43.2 olan internet hızını daha da artırmak için yeni teknolojileri şebekemize entegre edeceğiz.”

TURKCELL SUPERONLINE’IN GELİRLERİ YÜZDE 59 ARTTI

Turkcell’in yurtiçindeki ve yurtdışındaki iştirakleri başarılı performansa önemli katkılar sağlamaya devam etti. Türkiye’yi saniyede 1000 Mb hızlı fiber internet ile tanıştıran Turkcell Superonline 2012’nin ilk çeyreğinde gelirlerini yıllık bazda %59 artırarak 145 milyon TL’ye yükseltti. Turkcell Superonline fiber internet abone sayısı da 307 bine ulaştı. 7,1 milyon aktif abonesiyle Ukrayna’nın en yenilikçi operatörü olan life:) gelirlerini %17 artırarak son 4 çeyrektir üst üste %25’in üzerinde AVFÖK marjı gerçekleştirmeyi başardı.

3G HIZ TESTİNDE BİRİNCİ ÇIKTI

PCnet Dergisi’nin Mayıs 2012 sayısında yer verdiği ‘3G Hız Testi’ sonucuna göre Türkiye’nin ‘3G Şampiyonu’ Turkcell oldu. Türkiye’nin 7 bölgesini temsilen seçilen 9 ilde, 59 noktada yapılan 2.136 ölçüm sonucuna göre Turkcell, 3G veri indirme ve yükleme hızıyla Türkiye’nin en hızlı operatörü çıktı. Testler Trabzon, İzmir, Erzurum, Ankara, Adana, Gaziantep, Rize, Artvin ve İstanbul’da gerçekleştirildi. Her yerleşim yerinin en işlek bölgeleri, alışveriş merkezleri, havaalanları, turistik bölgeleri, hastane ve üniversitelerinde gerçekleştirilen ölçümlerde aynı ölçüm ve analiz sistemi ve tüm operatörlerin piyasadaki en hızlı modemleri kullanıldı. Yapılan testler sonucunda ortalama veri indirme ve yükleme hızında Turkcell, testlerin yapıldığı bütün illerde Türkiye’deki diğer operatörlerle kıyaslandığında ilk sırada yer aldı. Veri indirme hızında olduğu gibi veri yükleme hızında da Turkcell rakiplerini geride bıraktı.

VIVACOM’U SATMAKTAN VAZGEÇTİLER

Bulgaristan’daki şirket satın alma çabalarıyla ilgili olarak Süreyya Ciliv, “VIVACOM’a sunduğumuz teklif, en iyi tekliflerden biriydi. Bulgaristan basınında satıcıların hiçbir alıcıyı seçmediği bilgisi gelmişti. Bugün gelen habere göre, bu firmalar şirketi satmaktan vazgeçmişler. Şirketin sahibi, hissedarı olarak kendilerinin devam edeceklerini bildirdiler. iz şirket satın alımlarında, hissedarlarımızı zarara sokacak işlere girmekten uzak duruyoruz.” dedi. Belarus’taki faaliyetlere ilişkin ise Ciliv, “Belarus, bizim sıfırdan başladığımız, iki güçlü operatöre karşı rekabet ettiğimiz bir alan. Geçen sene Belarus’ta devalüasyon oldu ve bunun muhasebeleştirilmesinden doğan bir zararımız oldu. Çok şükür bu sene devalüasyon olmadı ve güzel bir şekilde devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

TV PLUS 50 BİN KULLANICIYA ULAŞTI

TV Plus uygulamasıyla ilgili bilgi veren Turkcell Satış’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın, “TV Plus’ta şimdiye kadar 50 bin abone aldık. Her gün de 2 bin, 3 binlik sayılarda abone kayıtlarımız devam ediyor. Lansmanı yaptığımız günden bu yana ürünü geliştirmeye devam ediyoruz.” dedi. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş ise toplantıda, “500 civarında Turkcell Bulut müşterimiz var. 250 civarında müşteri için de bu hizmet kurulum aşamasında. 500 civarında kişi Turkcell’in mobil sağlık cihazlarını kullanıyor.” bilgisini paylaştı.

Bir Cevap Yazın