Fotoğraf dünyası bu fuarda buluşacak!

PhotoPlus Fotoğraf, Digital Baskı ve Görüntüleme Sistemleri Fuarı, İstanbul Expo Center’da, 19-22 Mart 2009 tarihleri arasında düzenleniyor. Gerek profesyonel gerekse amatör tüm fotoğraf meraklılarının buluşacağı fuar, ‘İstanbul’ konulu fotoğraf yarışmasının ödül töreni ve sergisinin yanı sıra seminer ve atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapacak.

Uygulamalı eğitim ve seminerlerin yanı sıra, fotoğrafçılık alanındaki teknolojik gelişmelerin, son model ürün ve hizmetlerin de meraklılarına tanıtılacağı PhotoPlus’ta ziyaretçiler, görüntü sistemlerinden kameralara kadar her türlü fotoğraf ekipmanını bir arada görme ve inceleme fırsatı bulacak.
 
Fuar etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘İstanbul’ konulu fotoğraf yarışması, fotoğraf meraklılarından yoğun ilgi gördü. Seçici kurulda İzzet Keribar, Coşkun Aral, Niko Guido, Mehmet Günyeli, Nadir Ede gibi fotoğraf dünyasının seçkin isimleri görev yaptı. Yarışmanın ödül töreni 19 Mart’ta yapılacak. Yarışmada dereceye giren eserler için toplam 11 bin lira tutarında para ödülü dağıtılacak.

Dünya Fuar Yapım Genel Müdürü Murat Demirtaş, PhotoPlus  etkinliklerinin bir yarışmayla başlamasının, fotoğraf severleri ve fotoğraf sanatçılarını teşvik açısından önemli olduğunu söyledi. “Doğal güzellikleri, insanları, tarihi eserleri, eski ve yeni semtleri, kısaca her şeyi ile İstanbul şehri yarışmanın konusunu oluşturdu” diyen Demirtaş,  şu bilgileri verdi:

“Fotoğraf yarışmasında toplam ödül tutarı, 11 bin Lira olarak belirlendi. Birinci 5000, ikinci 3000 TL, üçüncü 1500 TL, üç adet mansiyon da 500?er TL ödül alacak. Sergilemeye değer 30 eserin her biri için 100 Lira satın alma bedeli vereceğiz. PhotoPlus, fotoğrafçılığın teknik, akademik ve sanatsal gelişiminin tartışılacağı verimli bir platform olacak. Ziyaretçiler, fuar alanında kurulan fotoğraf stüdyoları ve atölyelerde, fotoğrafı bütün bileşenleriyle yaşayacak, son teknolojik ürünleri kullanma imkanı bulacaklar.”

Yarışmanın organizasyonunu ve web sponsorluğunu Fotopya üstlendi. Seminer, teknik sunum, workshop ve sergileri Mimar Sinan Üniversitesi düzenleyecek. Fototrek, Galata Fotoğrafhanesi ve İstanbul Fotoğraf Vakfı, fuar etkinliklerine destek verirken stüdyo çalışmaları Alengirhane’nin katkısıyla yapılacak. Salsalogy, görsel sanatlar, dans, halkoyunları ve modellik konularında destek sağlayacak.   

Fotoğraf yarışmasının sonuçları, www.photoplus09.com www.fotopya.com.tr ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu sitesinden www.tfsf.org duyurulacak.

Bir Cevap Yazın