Facebook, Haber Bandı ile bizi habersiz bırakmayacak!

Google’ın yeni sosyal ağı Google+, ilk başta yakaladığı ilgi biraz azalsa da sektörde değişimleri tetikleyici bir rol oynadı. Önce Google+’la gelen arkadaşları gruplama, çevreler oluşturma ve gönderileri sadece belli gruplara gönderebilme özelliğini Facebook yakın zamanda devreye almıştı.

Şimdi de Google+’ta gördüğümüz haber kaynaklarının bir benzerini Facebook hayata geçiriyor. Facebook bir süre önce de, kişilere abone olabilme özelliğini devreye almıştı. Hatta öyle ki, Facebook artık abone olmak için daha aklı başında kullanıcılar öneriyor diyenler bile gördüm bu süreçte.

Boşuna demiyoruz, rekabet güzel şey diye. Facebook, her geçen gün yeni özellikler eklense ve bir o kadar karmaşıklaşmaya doğru gitse de, bazen makul özelliklerle karşımıza çıkıyor. Unutmadan, Facebook’un e-posta gönderimini azaltma yönündeki kararının da yerinde olduğunu söylemeliyim. Şimdi lafı fazla uzatmadan, Facebook’un Haber Bandı’nın detaylarını paylaşalım:

FACEBOOK HABER BANDI (TICKER) NELER GETİRİYOR?

Yeni ‘Haber Bandı (Ticker)’ penceresiyle Facebook kullanıcıları arkadaşlarıyla gerçek-zamanlı sohbet fırsatı bulurken, haber kaynağı görünümünü değiştiren geliştirmelerle önemli hiçbir haberi kaçırmayacak.

Kullanıcılarına daha kişisel bir deneyim sunmak üzere geçtiğimiz hafta “Abone Ol” özelliğini devreye sokarak “haber kaynağı” sayfa içeriklerini belirleme fırsatı veren Facebook, yeni haber kaynağı geliştirmeleriyle önemli haberlerin kaynak sayfasının en üstünde yer almasını sağlıyor ve ‘haber bandı’ ile gerçek-zamanlı sohbet imkânı sunuyor.

Facebook mühendislerinden Mark Tonkelowitz’in şirketin blog sayfası blog.facebook.com’da yayınlanan yazısıyla açıkladığı yeni geliştirmeler kullanıcılara arkadaşlarıyla daha canlı ve daha özel bir Facebook deneyimi yaşatıyor ve haber kaynağı içeriğinin belirlenmesinde daha fazla kontrol sağlıyor.

BAŞLICA HABERLER VE SON HABERLER

Haber kaynağı bölümünün görünümünü gazete benzeri bir yapıya çeviren yeni geliştirmelerle Facebook kullanıcıları arkadaşlarından ve abone oldukları kişilerden gelen haberleri ‘başlıca haberler’ ve ‘son haberler’ isimleri altında iki ayrı başlıkta görebilecek.

Böylece, uzun zamandır Facebook hesabına giriş yapmamış olan kişiler en önemli haberleri, haber kaynağı bölümünün en üst kısmında bulabilecek. Hesaplarını çok sık ziyaret edenler ise ‘son haberler’ başlığı altında en yeni paylaşımları görebilecek.

Yeni geliştirmeler, eskiden gönderi zamanlamasına göre en yeniden en eskiye kronolojik olarak sıralanan ve yeni haber girişiyle aşağı kayan veya tamamen sayfadan çıkan önemli haberleri her zaman en üstte tutarak kaçırılma ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Haber kaynağı bölümünün yeni görünümünde kullanıcılarının fotoğrafları da eskiye göre çok daha büyük ölçülerle yer alıyor.

HABER VE SOHBET BİR ARADA

Sohbet penceresinin hemen üzerinde yer alacak yeni haber bandı bölümü Facebook üzerinden yapılan paylaşımları gerçek-zamanlı hale getiriyor ve böylece paylaşımlar üzerinden anlık sohbetleri mümkün kılıyor.

Böylece, eskiden haber kaynağına kısa da olsa gecikmeyle yansıyan paylaşımlara gelen yorumlar gerçek-zamanlı sohbetlere dönüşüyor ve çevrimiçi olan kullanıcılar henüz yeni yapılmış paylaşımlara anında yorum yapılabiliyor.

AŞAMA AŞAMA TÜM KULLANICILARA AÇILACAK

Yeni haber kaynağı geliştirmeleri tüm kullanıcılar için hem web’de hem de mobil ortamda aynı anda devreye girerken, ‘Haber Bandı’ uygulaması önümüzdeki haftalar içinde yavaş yavaş tüm kullanıcıların kullanımına açılacak.

Facebook’un yakın zamanda ‘Abone Ol’ özelliğiyle kullanıcılarının kendi haber kaynaklarında diledikleri bilgileri görmelerini ve arkadaş olmasalar bile takip etmek istedikleri kişilerden haberler alabilmelerini mümkün hale getirmiş ve yeni ‘Arkadaş Listeleri’ özelliğini devreye sokmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir