Facebook, 5. yaşını kutluyor

Mark Zuckerberg’in Harvard Üniversitesi’nde başlattığı site, bugün 5. yaşına girdi. Sosyal etkileşim sitesinin 150 milyon üyesi bulunuyor. En yakın rakibi MySpace’in ise 130 milyon üyesi var.

Zuckerberg, 5. yaşına girmelerine ilişkin yazdığı yazısında Facebook’un dünyanın en büyük sosyal etkileşim sitesi olduğunu belirtti. Zuckerberg, “Bu kolay olmadı. Ancak işimiz de bitmedi. 5. yaşımızı kutlarken Facebook’u geliştirmek, kolay iletişim kurmak ve insanları anlamak için çok çalışıyoruz.” dedi.

Son 5 yıl içinde internet kültürünün çok değiştiğini anlatan 24 yaşındaki Zuckerberg, “Önceleri insanlar, internette gerçek kimliklerini kullanmayı düşünemezdi. Ancak Facebook, güvenli ve itibarlı bir ortam oluşturdu.” dedi.

Facebook, Harvard Üniversitesi’nde başladı. Mark Zuckerberg’un siteyi 4 Şubat 2004’te kurmasının ardından aynı ay içinde Harvard’daki lisans eğitimi alan öğrencilerin yarısı bu siteye kayıt yaptırdı. Facebook, Harvard’ın ardından kapılarını Stanford, Columbia ve Yale üniversitelerine açtı.

Zuckerberg, Nisan 2004’te siteye kayıt yaptırabilecek üniversiteler listesine Brown, Cornell, Dartmouth, Princeton, Pennsylvania’da ekledi. Sitenin iyice popülerleşmesinin ardından Zuckerberg, işyerini Silicon Vadisi’ne taşıdı.

Yatırımlarla büyümeye devam eden Facebook, kapılarını artık diğer kıtalardaki üniversitelere de açmaya başladı. Ekim 2005’e gelindiğinde İngiltere’deki 21 üniversiteye kapılarını açan Facebook, 11 Eylül 2005’te Avusturalya ve Yeni Zeland’daki üniversite öğrencilerinin kayıt yapmalarına olanak sağladı.

Bu sayede Facebook’a kayıt yaptırabilecek üniversite sayısı 2 bin, lise sayısı 25 bin oldu. 11 Eylül 2006’ya gelindiğinde Facebook, geçerli bir e-posta adresi olan herkese kapılarını açtı.

Bir Cevap Yazın