ChannelWeb’e göre en iyisi Lotus Symphony

IBM Yazılım grubundaki beş farklı markadan biri olan Lotus, ofislerde kurumsal kullanıcılara destek vermek için ürettiği Symphony ile büyük beğeni topluyor. İnternet üzerinden yayın yapan ve iş geliştirme konusunda dünyanın en seçkin mecralarından sayılan ChannelWeb bunu tasdik eden bir açıklamayı geçtiğimiz günlerde yayınladı. Buna göre Lotus Symphony masa üstü uygulamaları konusunda diğer ofis yazılımlarını geride bırakarak 2008 yılının en iyisi seçildi.

Yapılan açıklamada Symphony’nin çalışma prensipleri Microsoft Office’e benzetilirken diğer seçenekler bunun bir klon olmadığı açıklandı. ChannelWeb, iş yerlerinde değişiklik ve daha ucuz bir tercih arayan firmalara Lotus Symphony’yi tavsiye etti. Web sitesi, Symphony’nin açık kaynak kodu olarak bilinen .odf dosya türünde kayıt yapmasının yanında Office 2007 öncesindeki standart .doc .xls ve .ppt formatlarında da rahatlıkla oynama yapılabildiğinden bahsetti. Test merkezinde bu ürünü kullanan ChannelWeb, yükleme ve kullanım anlamında son derece kolay bir yazılım olduğunun üzerinde durdu. Geçtiğimiz yıla damgasını vuran Lotus Symphony, firmalara tavsiye edildi.

Lotus Symphony, www.lotus.com adresinden bedava olarak indirilebiliyor ve sorular anında yetkililer tarafından online olarak yanıtlanabiliyor. Ayrıca IBM, bedeli karşılığında firmalara doğrudan Lotus Symphony desteği de veriyor. IBM’den daha önce yapılmış olan açıklamaya göre 20.000 çalışanı bulunan bir firma Lotus Symphony kullandığında alternatiflerine göre 8 milyon dolar lisans gideri ve 4 milyon dolar yazılım güncelleme üzerinden tasarruf sağlamış oluyor.

Yeni gelişen teknolojilerle de uyumlu olan Symphony, web 2.0 uygulamalarını destekliyor olması ile öne çıkıyor. Kullanıcılar fikirlerini ve önerilerini internet sitelerine ekleyebiliyor ve bilgiler daha sonra wikipedia benzeri siteler üzerinden diğer kullanıcılarla paylaşılıyor. Bu ve bunun gibi birçok özelliği bünyesinde bulunduran Lotus Symphony, en küçük firmalardan dev şirketlere kadar kurumsal ve bireysel anlamda herkesin kullanımına uygun.

IBM Yazılım Grubundaki beş farklı markadan biri olan Lotus, bireysel kullanıcıya yönelik uygulamaları ile IBM’in diğer yazılım programlarından ayrılıyor. IBM, e-postanın bir zorunluluk olduğunu ancak yeterli olmadığını keşfetmiş ve anlık mesajlaşma, web konferansı, iş akışı, paylaşım odaları, portal gibi çözümleriyle Lotus’u e-iş’in kullanıcı yüzü olarak konumlandırmıştır. IBM’in 40’ı aşkın yazılımı bulunmakta ve bu yazılımlar kişileri iş süreçlerine entegre etmede yardımcı olmaktadır. Lotus ürünlerinin dünya üzerinde 46 bin farklı müşterisi 130 milyonu aşkın bireysel kullanıcısı vardır. Türkiye’de ise 22 farklı iş ortağı, 1000’i aşkın müşterisi ve 150.000’den fazla bireysel kullanıcısı vardır. Lotus’un mesajlaşma ve birlikte çalışma, web konferansı ve takım çalışması, e – öğrenme, bilgi ve içerik yönetimi yazılımları, portal yazılımları gibi genel iş çözümleri bulunmaktadır.IBM Lotus hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için www.lotus.com adresine başvurulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir