Çağlayan Arkan, artık teknoloji elçimiz

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, dün gece Microsoft’a veda etti ve Amerika’daki yeni görevi sırasında, Türkiye’nin teknoloji büyülelçisi gibi görev yapacağını söyledi.

Microsoft Türkiye’nin İstanbul’daki merkezinde düzenlenen gecede konuşan Arkan, 2003 yılında bu yana genel müdürlük görevini sürdürdüğünü ve 1 Ekim’den itibaren de Microsoft’un Redmond’daki merkezinde Dünya Üretim ve Küresel Kaynaklardan Sorumlu Genel Müdür olarak yeni görevini devralacağını söyledi.

Kariyerindeki 25’inci, şu anki görevinde ise 6’ncı yılını doldurduğunu hatırlatan Arkan, ‘Bize ayrılan sürenin sonuna geldik. 6 yılı iyi geçirdiğimizi düşünüyorum. Zamanın çok çabuk geçtiğini söyleyebilirim’ dedi.

‘Türkiye Bilişimle Kalkınıyor’ vizyonunun kendisinden sonra da devam edeceğini belirten Arkan şöyle devam etti:

‘Bugün bu vizyon, herkesin benimsediği bir vizyon oldu. Buna çok inanıyoruz. Türkiye’nin bilişim sektörünün bu vizyona sahip çıkacağını düşünüyorum. Kendi adıma da firmam adına da 6 yıla çok şey sığdırdığımızı düşünüyorum.

Rakamlar, büyüme oranları gibi şeyler önemli tabii ama günün gerisine baktığınızda kazanılan dostluklar, yaşanılan güzellikler akılda kalıyor ve ben bu anlamda kendimi çok zengin hissediyorum.’

Arkan, Microsoft’un Redmond’daki Dünya Üretim ve Küresel Kaynaklardan Sorumlu Genel Müdürü olarak görev alacağını ve göreve geldiği birimin altında havacılık ve savunma, otomotiv, yüksek teknoloji ve elektronik, ilaç, kimya sanayileri, petrol ve doğal gaz ile elektrik, su, gaz dağıtım hizmetlerinden oluşan 7 farklı dikey sektörün barındığını söyledi.

Yöneteceği sektörlerin dünya haritasında çok farklı coğrafyalarda odaklandığına dikkati çeken Arkan, ‘Dolayısıyla yerel değil, global bir göreve gidiyorum. Yöneticiliğini yapacağım bölüm, Microsoft’un toplam cirosunun yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor’ diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir