Böyle İstanbul manzarası Google Earth’te bile yok

360TR Multi Medya Grubu, Türkiye’de devrim sayılabilecek bir ilke daha imza attı. 1 milyar 47 Milyon piksellik bir fotoğrafla İstanbul Boğazı’nı internet ortamında aktardı.

İstanbul Boğazı’nın bir yakasından diğer yakasına 20 metreye kadar yakınlaşabilen ve panoramik özelliği olan olağanüstü bu fotoğraf, yaklaşık 40 GB boyutunda.

Bu boyut pek çok internet kullanıcısını korkutacak cinsten. Ancak 360TR Multi Medya Grubu, geliştirilen DetayPAN teknolojisiyle, özel bir kodlama sistemi kullandıklarını belirtiyor ve bu sistem sayesinde 40 GB’lık bir fotoğrafın daha az veri aktarılarak seyredilebildiğini belirtiyor.

Detayları net görebilme anlamında Google Earth’den daha başarılı sonuçlar veren DetayPAN teknolojisi bilgisayarları da yormadan izlenebiliyor.

Şirketin iddiasına göre, bu büyüklükte bir fotoğrafı NASA’nın elinde bulunan çok özel teknolojilerle ancak yapılabiliyor. 360TR Multi Medya Grubu, DetayPAN teknolojisi sayesinde bunu başardıklarını belirtiyor.

360TR Proje Yöneticisi İmdat Demir “Bu teknoloji ile artık çok uzaklar yakın hale gelecek. Bundan sonra internet üzerinden bu fotoğrafları rahatlıkla yayınlayabileceğiz. Önümüzdeki günlerde sürprizler sunacağız” dedi.

Bu eşsiz fotoğrafı http://360tr.com/detaypan/bogaz1/ adresinden seyredebilirsiniz.

One Comment

Bir Cevap Yazın