Bingöl, çağrı merkezi üssü olma yolunda

Ali Sabancı’nın ortakları arasında bulunduğu Callpex Çağrı Merkezi, 1000 kişiye istihdam sağlayacak yeni merkezini Bingöl’e kurdu. İlk etapta 150 kişi istihdam edecek merkezin toplam kapasitesi 1000 kişi. Bugüne kadar Bingöl’de en çok istihdam sağlayan şirket 17 çalışana sahipti.

Çağrı merkezi sektörünün önde gelen şirketlerinden Callpex, Bingöl’de yapımı tamamlanan yeni çağrı merkezini hizmete soktu. Bingöl Üniversitesi’yle işbirliği içinde kurulan yeni merkezde ilk etapta 150 kişi istihdam edilecek ve kademeli olarak bu sayı 1000’e kadar çıkarılacak. Bu operasyonla birlite yıl sonuna kadar Callpex’in çalışan sayısının 1500’e çıkması hedefleniyor. Çağrı merkezi sektörünün, Türkiye’de yıldızı parlayan sektörlerden biri olduğunu ve yüzde 1000 gibi rekor bir büyüme hızıyla Türkiye’nin her bölgesine yayılmakta olduğunu belirten Callpex Çağrı Merkezi Genel Müdürü Oğuz Taşkent, ‘Bingöl’de keşif için geldiğimiz ilk andan itibaren büyük destek ve ilgi gördük. Anadolu’ya açılmak ve yerelleşmek bizim büyük bir hayalimizdi. İstanbul’da 1200 kişilik bir operasyon merkezimiz var. İkincisini de 1000 kişilik kapasiteyle Bingöl’de hayata geçirdik. Bugüne kadar Bingöl’de en çok istihdam sağlayan şirket 17 çalışana sahipti. Biz ilk etapta 150 kişi istihdam edeceğiz. Çağrı merkezinde yeni bir kişi istihdam etmek ve yeni bir masa ilave etmenin 8-9 bin TL arası bir maliyeti var. İlgili yasada, çağrı merkezleri sektör olarak tanımlanmadığı için, bölgesel yatırım teşviğinden yararlanamadık. Yakın zamanda da şehrin toplumsal hayatına katkı sağlamak için Bingöl’de Callpex Kültür Merkezi’nin temelini atacağız.’ dedi.

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 87’Sİ BAYAN

Callpex Kurucu Ortağı Ali Sabancı ise, Callpex çağrı merkezinin Bingöl’e gelmesinin Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz’ın teşviği ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın desteğiyle hayata geçirildiğini ifade ederek şunlaı söyledi: ‘Burada Vestel, TTNET, Avea ve Pegasus müşterilerine hizmet verilecek. Bayan çalışan oranı İstanbul’da yüzde 72 iken, Bingöl’de yüzde 87. Satışlarda Bingöl’de daha fazla başarı elde ettik. Örneği Tivibu paketi satışını, aynı birim zaman içinde, İstanbul’da 18 kişi 140 adet olarak gerçekleştirirken, aynı birim zamanda Bingöl’deki 18 kişi 350 tane Tivibu paketi satıyor. Son olarak, Oğuz Bey ve onun liderliğine teşekkür etmek istiyorum. O olmasaydı bu proje bir fantaziden ibaret olurdu.’

100 kişiye bir çağrı operatörü düşüyor

Açılışta konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ‘Bugün Bitlis ve Bingöl’de iki çağrı merkezi açtık. Biraz sonra da Elazığ’da bir çağrı merkezi açacağız. Gelişmiş ülkelerde her 100 kişiye bir tane çağrı karşılayan düşüyor. Türkiye’de çağrı merkezi sektöründe 1 milyon istihdam kapasitesi var. Bunun şu an sadece 40 binini kullanıyoruz. Çağrı merkezi sektörü Türkiye’de istihdamı artıracak önemli bir sektör.’ dedi. Çağrı merkezinin şehre gelmesinde katkısı bulunan Bingöl Milletvekili ve Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz da şunları söyledi: ‘Bingöl’de bu yatırımı yapan, bu cesareti gösteren yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum. 150 kişiyle başladık, Bingöl’ün adına yaraşır şekilde bine kadar ulaşacak bu iş. Çok sayıda müracat olduğunu biliyorum. Bu kardeşlerimize de sabır diliyorum. Personel alımında hiçbir şekilde bizim müdahalemiz olmadı. Şirketin kriterleri neyse ona göre alımlar yapıldı.’

Yatırımcılar, ‘İyi ki buraya geldik’ diyor

TÜBİSAD Başkanı Turgut Gürsoy da açılışta, ‘Devlet Bakanımız Cevdet Yılmaz Bey’in ricasına hayır diyemedik. Üniversiteyle birlikte değer yaratan bir proje yapmayı hedefledik. Barış ve hoşgörü ortamında birlikte çalışmak ve üretmek istiyoruz.’ dedi. BTK Başkanı Tayfun Acarer ise, ‘Bakan Yıldırım’ın bize, ‘Çağrı merkezlerini Doğu ve Güneydoğu’ya taşıyın’ talimatı vardı. Bunu sektörle paylaştığımızda önce yutkundular. Şimdiyse, ‘İyi ki geldik’ diyorlar.’ şeklinde konuştu. Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş da, ‘Bingöl’e yatırım yapan, istihdam sağlayan herkesin yanındayız.’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir