Bebelere ‘Messenger’

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, çocuklara özel, güvenli mesajlaşma yazılımı geliştirdi. Ücretsiz indirilebilen çocuk ‘messenger’ında yabancıların çocuğa erişimi imkânsız.

İnternet kullanma yaşının giderek düşmesi, internetten gelebilecek tehlikeler nedeniyle aileleri tedirgin ediyor. Çocukların internet kullanırken, özel bilgileri yabancı kişilerle paylaşma, birden bire şiddet ve istenmeyen içeriklerle karşılaşma riski, yazılım şirketlerini yeni çözümler üretmeye itiyor. Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft da, bu noktadan hareketle, çocukların internetten anında mesajlaşma yazılımını güvenli bir şekilde kullanabilmeleri için, özel bir sürüm geliştirdi. Çocuk Messenger’ı (Almanca: Kinder Messenger) adı verilen yeni yazılımla, oyunlar ve iletişim bağlantıları sırasında kontrolün ebeveynlerde olmasını ve çocukların tehlikelerden uzak tutulması hedefleniyor.

DESTEK EKİBİ DEVREDE

Microsoft’un Almanya Ofisi tarafından ilk kez Hannover’de CeBİT Bilişim Fuarı’nda tanıtımı yapılan ‘Çocuk Messenger’ında, çocuklar, sohbet için yabancı kişileri arayamıyor ve tanınmayan kişiler onunla temas kuramıyor. Buna rağmen sorunla karşılaşılırsa o zaman çocuklar ‘Johanniter’ adlı yardım kuruluşunun acil danışma hattına online başvurabiliyor. Bu durumda danışma hattındaki görevli, çocukla temasa geçmeye çalışan bu istenmeyen kişiye karşı yardım ediyor.

KONTROL TAMAMEN AİLELERDE

Ebeveynler, Messenger’ı çocukları için açıp, süresini ayarlayıp, zaman kısıtlaması getirebiliyor, en önemlisi, görüştüğü kişilerin listesini kontrol edebiliyorlar. “Çocuk Messenger”ında büyüklerde olduğu gibi fotoğraf ya da dosya değiş-tokuşu yapmak mümkün değil. Çocuklar sadece ailelerinin izni ile oyun alabiliyorlar. Arkadaşlarla karşılıklı oyun oynamak da yine yalnızca ailenin engeli kaldırdığı kişilerle olabiliyor. Güvenlik nedeniyle ‘Webcam’ ile görüntülü konuşma da mümkün değil.

http://www.kinder-messenger.de

Bir Cevap Yazın