Antidepresan yerine kolbastı!

Kendisini Türk internet kullanıcılarını videolarla bilgilendirmeye adayan Uzman TV, şimdi de psikolojik destek veriyor! Şaka bir yana, doğal antidepresan olduğu iddia edilen kolbastı oyununu öğretmek için kolları sıvayan Uzman TV ekibi, Karadeniz Uşakları Kolbastı Ekibi kurucusu ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Engin Erşen’den kolbası derslerini yayınlamaya başladı.

Trabzonsporlu futbolcuların galibiyet sonrası sergilediği kolbastı oyunuyla kısa sürede geniş kitleler tarafından tanındı. Kökeni 5. yüzyıla dayanan ve 18. yüzyılda Osmanlı Ordusunda görev alan erlerin moral gecelerinde sahnelenen kolbastı dansı, Trabzon’un Faroz mahallesinde balıkçıların konakladığı bir kumsalda doğdu.

1920’lerin sonunda ortaya çıkan dans, geleneksel ezgiler içermesine rağmen günümüzde modern çizgilerle karşımıza çıkıyor. 2 yıl önce popülerlik kazanan kolbastı, bireysel farklılıklar ve doğaçlamalarla sürprizlere açık bir dans türü olarak dikkatleri üzerine topluyor.

Uzman TV’den kolbastı dersleri için tıklayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir