7 saniyede açılan bilgisayarlar yolda

Google’ın netbook adı verilen ve temel olarak internette dolaşma ve iletişim amaçlı kullanılan bilgisayarlar için geliştirdiği işletim sistemi Chrome OS günışığına çıktı.

Yeni işletim sistemiyle, Microsoft’un faaliyet alanlarından birine daha giren Google’ın Chrome OS’unu kullanan netbooklar 7 saniye gibi kısa bir sürede açılacak.

Sabit diski bulunmayan ve tüm verileri Google sunucuları üzerinde depolayacak Chrome OS yüklü özel tasarım bilgisayarların 2010’un ilk yarısında piyasada olması bekleniyor.

Google’ın işletim sistemini kullanacak yeni bilgisayarlarda, sabit disk bulunmamasına karşın, çok hızlı veri transferine imkan veren solid-state ya da flash bellekler kullanılacak.

Kullanıcıları hangi ‘netbook’tan hesaplarına girerlerse girsinler, karşılarına kendi bilgisayarlarının masaüstü ve tüm uygulama ve dosyaları çıkacak.

Teknoloji devinin, ‘netbook’ üreten firmalarda görüşmelerinin devam ettiği ve bu yeni işletim sistemini kullanan bilgisayarların Google markasıyla pazarda olacağı gelen haberler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir