4K teknolojisi izleyeni içine çekiyor

4K teknolojisi beynin görsel bilgi işleme kapasitesini arttırıyor. 4K TV izlemek, önceki teknoloji Full HD’ye göre izleyeni daha fazla içine çekiyor. İnsanlar, bir videoyu ilk kez 4K TV’de izlediklerinde kendilerini daha çok ‘olayın içinde’ymiş gibi hissediyor.

4k-uhd-ultrahd

Yeni görüntü teknolojisi 4K’da televizyon izlemek, bir önceki teknoloji Full HD’ye göre yüzde 38 daha fazla gerçeklik hissi veriyor. UHD (Ultra HD) olarak da adlandırılan bu formatın, fizyolojik etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla yapılan araştırmaya göre, 4K, Full HD (1080p), standart çözünürlükte bir TV’ye göre beş kattan fazla görüntü bilgisi içeriyor.

4 KAT DAHA İYİ GÖRÜNTÜ

Ultra Yüksek Çözünürlükteki (UHD) televizyonlar da Full HD’nin 4 katı fazla detay içeren görüntüler sunuyor. Samsung’un yaptırdığı araştırmada, katılımcılar (18-65 yaş arası), saç derilerine elektrotlar takılmasının ardından, elektro ensefalo grafi (EEG), elektro dermal aktivite (EDA) ve kalp atış hızı yoluyla izlendi. Denekler, içerik servisi Netflix’ten video içerikleri ve Avrupa’da oynanan bir futbol maçını hem UHD hem HD olarak izledi.

ALGILAMA ŞEKLİMİZ DEĞİŞİYOR

Denekler, ilk kez UHD TV’de izledikleri içeriklerde kendilerini yüzde 25 daha fazla ‘olayın içinde’ hissetti. Mindlab International Başkanı, Nöropsikolog Dr. David Lewis, “Teknolojideki ilerlemelerin güçlü fizyolojik tepkilere yol açıyor olması inanılmaz bir durum ve içerik ile eğlenceyi algılama şeklimizi değiştiriyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir