4G, Türkiye’ye WiMAX ile geliyor

Dünyanın en büyük kablosuz ekipman üreticisi Alvarion ve Türkiye’nin kablosuz platformlardaki lider uygulayıcısı Net İletişim, yakın geleceğin teknolojisi Fixed ve Mobile WiMAX’i tanıttı.

Son yıllarda Servis Sağlayıcıları, Mobil Operatörler ve İnternet Servis Sağlayıcıları’nın vazgeçilmez olarak kabul ettiği Alvarion kablosuz ekipmanları, Türkiye’de Net İletişim’le satışa sunuluyor.

İstanbul Cevahir Otel’de düzenlenen basın toplantısına, Net İletişim Genel Müdürü Ömer Demir, Alvarion Batı Avrupa Genel Müdürü Gaby Waisman, Alvarion Batı Avrupa Ülke Müdürü Kobi Shitrit ve Net İletişim Genişband Satış Müdürü Berk Tangüner katıldı.

DAHA AZ MALİYET, YÜKSEK KAPASİTE

Toplantıda, Türkiye için yakın gelecekte planlanan WiMAX teknolojisinin, Kuzey Amerika’dan Ortadoğu’ya, Afrika ve Asya’ya kadar yüzlerce ülkede başarıyla uyguladığı ifade edildi. Sabit veya Mobil olarak uygulanan WiMAX teknolojisi ile mevcut kapasitelerden daha genişband erişim sağlanabiliyor. İletişim teknolojileri için bir dönüm noktası niteliğinde görülen WiMAX ile, ses, görüntü, data ve internet erişimi son kullanıcıya kadar sorunsuz erişebiliyor.

Birçok gelişmekte ve özellikle Afrika gibi alt yapısı sorunlu ülkelerde WiMAX teknolojisi hem kolay uygulanıyor, hem de daha az maliyetle tamamen kablosuz ve genişband sağlayan platformlar kuruluyor.

EMNİYET BİRİMLERİ İÇİN MOBİL ALTYAPI

WiMAX teknolojisi ülkemizde 3G’nin uygulamadaki gecikmesi dolayısıyla henüz lisanslandırılamadı. Ancak Bilgi Teknolojileri Kurumu, şehir izleme kameralarının (MOBESE) altyapısında tamamlayıcı teknoloji olarak kullanılması amacıyla 3.5 GHz frekansından 50 Mhzlik spektrumu Emniyet Genel Müdürlüğü’ne tahsis etti. WiMAX’in ülkemizde tam anlaşılmamış ve Alvarion haricindeki birçok üreticinin MOBİL WiMAX çözümünün bulunmuyor olması dolayısıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü WiMAX teknolojisini hakkıyla kullanamıyor.

3G’DEN 4 KAT DAHA FAZLA KAPASİTE

Mobil WiMAX cihazları ile yüksek kapasitede erişim hertürlü mobil cihaza yönelik olarak sağlanıyor. Kurulan WiMAX platformu ile son kollanıcıya, genişband internet erişimi, genişband online oyun, VoIP, GSM hizmeti, Video konferans ve genişband data hizmeti kesintisiz olarak sunuluyor. WiMAX altyapısının çok düşük ücretlerle kuruluyor olması uygulamayı ekonomik hale getiriyor. WiMAX teknolojisi ile uçtan uca IP tabanlı bir şebeke mimarisi kuruluyor ve özellikle 3G teknolojisinin tıkanabileceği noktalarda alternatif bir çözüm sunabiliyor. WiMAX, geleneksel mobil & 3G şebekelerinden 4 kat daha fazla kapasite ve abone başına daha yüksek band genişliği imkanını kesintisiz olarak sağlıyor.

2012’DE 183 MİLYON WiMAX KULLANICISI

Düzenlenen toplantıda konuşan Net İletişim Genişband Satış Müdürü Berk Tangüner, WiMAX teknolojisinin Dünyada ve Türkiye’de bir fenomen olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Tangüner verdiği bilgilerde, dünyada 35 üreticinin WiMAX ekipmanı ürettiğini ve 135 ülkede, 500’e yakın profesyonel projenin başarı ile uygulandığını belirtti. Berk Tangüner, WiMAX teknolojisinin Sabit, Göçebe ve Mobil platformlarda hizmet verdiğini, ev kullanıcılarından profesyonellere kadar birçok kullanıcının kolaylıkla yararlanabildiğini ifade etti. Tangüner, 2012 yılında 183 milyon WiMAX kullanıcısının olacağını, WiMAX kullanıcı sayısının sabit hatlı genişbant kullanıcı sayısını geçeceğini söyledi. Berk Tangüner, WiMAX teknolojisinin Kamu güvenliği ve hizmetlerinde, E-Devlet, E-Belediye, E-Eğitim, E-Ulaşım kavramlarından Mobil istihbarat, mobil video, mobil GBT uygulamalarına kadar uzanan geniş bir yelpaze sunduğunu açıkladı.

MOBİL SORGULAMA, SUÇLUYU DAHA HIZLI YAKALAMA İMKANI

Düzenlenen toplantıda konuşan Net İletişim Genel Müdürü Ömer Demir, Net İletişim’in genişband kablosuz erişim konusunda Türkiye’nin sayılı şirketlerinden biri olduğunu söyledi. Ömer Demir, dış ortam Wi-Fi, Mesh Networking ve kablosuz teknolojilerle ses, görüntü, data ve Internet aktarımı için yıllardır çaba gösterdiklerini, birçok başarılı çözüme imza attıklarını ve kablosuz teknolojiler konusunda dünya devleriyle çalıştıklarını ifade etti. Ömer Demir, Alvarion’un mobil ve sabit WiMAX ekipmanlarının Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından yeni yayınlanacak WiMAX lisansını alacak Operatörler için ideal çözümler sunduğunu belirtti. Demir, suçluyu tespit etme, GBT sorgulama, mobil polis araçlarında kamera ile plaka kontrolü ve suçluların daha hızlı yakalanması konusunda başarı kazanmak için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün mobil WiMAX teknolojisi ve bu teknoloji ile çalışan ekipmanlarla daha yakından ilgilenmesi gerektiğini söyledi. Ömer Demir, ?Dünyanın en büyük WiMAX üreticilerinden birisi olan Alvarion ekipmanları, Net İletişim’in sunduğu projelendirme, keşif, kurulum ve kurulum sonrasındaki teknik destek hizmetleri ile artık daha avantajlı olacak? dedi.

TELEKOM OPERATÖRLERİNİN VAZGEÇİLMEZ TERCİHİ ALVARION

Düzenlenen toplantıda konuşan Alvarion Batı Avrupa Genel Müdürü Gaby Waisman, “WiMAX ve GenişBand Kablosuz Erişim Teknolojileri’nin oluşması, gelişmesi ve tüm dünyaya yayılmasında lider üretici konumunda bulunarak bugüne kadar 126 Ülkede 250 dan fazla uçtan uca Sabit, Göçebe ve Mobil WiMAX Network kurmuş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Waisman, “2000’e yakın çalışanımız, 500’ün üzerinde sadece AR&GE’ye dedike olmuş mühendislerimiz ve tüm dünyada kadrolaşmış Üst-Düzey Yönetici kadromuz ile beraber sahip olduğumuz üstün IP Deneyimimiz ve OFDMA birikimimiz ile ürettiğimiz 4Motion BreezeMax Mobil WiMAX Ekosistemi ve Genişband Kablosuz Ekipman Altyapımızın Dünyanın ileri gelen Mobil & Mobil Genişband Operatörlerinin, hatta telekom üreticilerinin de vazgeçilmez tercihi olması bizi gelecekte yapmayı düşündüğümüz yatırımlar için daha da motive ediyor.” şeklinde konuştu.

Gaby Waisman, “Türkiye Pazarı’nda da Genişband Kablosuz Network, Outdoor WiFi ve Uçtan Uca WiMAX Network’lerinde liderliğini ispatlamış Net İletişim ile imzaladığımız distribütörlük ve yetkili partnerlik anlaşmalarının ardından Mobil Operatörler ve Kamu Güvenliği Pazarları’nda koyduğumuz hedeflere ve sayısız başarı hikayelerine kısa sürede beraberce ulaşacağımızdan hiçbir şüphemiz yok’ dedi.

One Comment

  • fatmaNo Gravatar

    Wimax konusunu bir kaç yıl önce araştırmıştım ancak o zaman ulaştırma bakanlığının gerekli izinleri vermedigini okumustum. Umarım bir an önce kullanıma sunulur çünkü haberde belirtildiği gibi çok iyi teknoloji wimax.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir