3G’ye ilgiyi gördü Türkiye’ye geldi

Geçen 1,5 yıllık süre içerisinde 3G abone sayısının 20 milyona dayandığını gören Qualcomm şirketi, Türkiye’de ofis açma kararı aldı. Bu rakam, Avrupa’daki en hızlı 3G abonelik gelişimin Türkiye’de olduğunu gösteriyor.

3G teknolojisinin patentini elinde bulunduran, yılda 400 milyon akıllı telefon işlemci seti satan Qualcomm Türkiye’deki potansiyeli görerek Türkiye ofisini açtı. Qualcomm CEO’su Paul Jacobs, 2011 yılında şirket için 2G’den 3G’ye geçiş, gelişmekte olan pazarlar, akıllı telefonlar, yeni cihaz kategorileri ve ileri teknolojileri büyüme alanı olarak görürken gelişmekte olan pazarlardan Türkiye’de ofis açma kararı aldı.

TÜRKİYE’DE YATIRIM KARARI ALDIK

Ağustos 2009’da 3G lansmanının yapıldığı Türkiye’de geçen 1,5 yıllık süre içerisinde 3G abone sayısının 20 milyona dayandığına dikkat çeken Qualcomm Dünya Pazarlama Başkanı Bill Davidson, “Türkiye bizi ve tüm dünyayı bu hızlı büyüme ile oldukça etkiledi ve Türkiye’de yatırım kararı aldık. Akıllı cihazlar ve hızlı mobil internet gelişmekte olan pazarlar için oldukça önemli. İhtiyaçları yerinde tespit edip ona göre ürün geliştirmek istiyoruz” dedi.

HIZLI BÜYÜME TÜRKİYE’NİN ÖNEMİNİ ARTIRIYOR

Qualcomm Türkiye Genel Müdürü Barış Ruacan ise 3G’nin 2009 yılında Türkiye’de lansmanı yapıldığından beri bugün yaklaşık 20 milyon 3G abonesine ulaşıldığının altını çizerek “1.5 senede ulaşılan bu rakam Avrupa’daki en hızlı 3G abonelik gelişiminin Türkiye’de olduğunu gösteriyor. Ayrıca ekim 2008’de aylık 20 binlerde olan akıllı telefon satış adetleri günümüzde bu rakamın 8-9 katına yakın artış gösterdi. Bu hızda bir büyüme, Türkiye’yi Qualcomm için önemli pazarlardan birisi yapıyor.” dedi.

MOBİL CİHAZLARIN İŞLEMCİLERİNİ O ÜRETİYOR

2010 yılı sonunda 11 milyar dolar ciroya sahip ABD San Diego merkezli şirket dünyanın 140 ülkesinde faaliyette bulunuyor ve her yıl cirosunun yüzde 25’ini AR-GE faaliyetleri için ayırıyor. Elinde 10 binin üzerinde küresel patente sahip olan şirket teknoloji lisanslarını kiralayarak ve ürettiği akıllı telefon işlemci setlerini operatörlere satarak kazanç elde ediyor. 2010 yılında 400 milyona yakın işlemci seti satışı gerçekleştiren Qualcomm’un işlemcileri 2010 yılında dünyadana lansmanı yapılan 745 yeni cihazda kullanıldı. Google’ın Android işletim sistemli akıllı telefon pazarıda yüzde 50’nin üzerinde pazar sahibi olan Qualcomm Microsoft Windows Phone, HP WebOS gibi yeni platformlarda çıkan cihazların tamamı için işlemci üretiyor. Halen 1 milyar 3G kullanıcısının olduğu dünyamızda 2014 yılına kadar 2.8 milyar kullanıcının 3G kullanıcısını olmasını bekleyen Qualcomm Snapdragon isimli işlemcisi ile de cep telefonlarının neredeyse bir bilgisayar kadar güçlü olmasını sağlıyor. Şimdiye kadar 75 farklı üründe kullanılan bu işlemci üretim halindeki 150 cihazla da hayatımıza girmeye hazırlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir