3G ADSL’e alternatif değil

Türkiye’de iki ay önce hizmete giren 3G ile ilgili suskunluğunu ilk kez bozan TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, 3G’nin ADSL’e alternatif değil tamamlayıcı bir teknoloji olduğunu söyledi.

TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Türkiye’de iki ay önce hizmete giren ve ADSL’e alternatif bir teknoloji olarak sunulan 3G ile ilgili suskunluğunu ilk kez bozdu. 3G ile ilgili gerçeklerin görülmesi için sessiz kalmayı tercih ettiğini belirten Yılmaz, aradan geçen süre içinde yaşananların, 3G’nin ADSL’e alternatif değil tamamlayıcı bir teknoloji olduğunu gösterdiğini söyledi. Yılmaz, “Dünya genelinde genişbant konusunda bir görüş birliği var. 3G’de hız paylaşımlı. Aynı şebekede bulunan kullanıcılar hızı bölüşüyor. ADSL’de hız, müşteriye tanımlanıyor. Bizim böyle bir farkımız var.” dedi.

AVRUPA LTE’DE İLERLİYOR

Avrupa’da, geniş bant internete yapılan yatırımın etkileri ve istihdama katkıları konulu bir rapor yayınlandığını hatırlatan Yılmaz, “LTE, Avrupa tarafından geliştirildi ve dominant bir teknoloji olacağı öngörülüyor. Avrupa’nın bakışı umut verici. 3 milyar cep telefonu abonesinin, yakın zamanda dünya nüfusuna yaklaşacağı öngörülüyor. Geniş bant abone geçen yıl 410 milyon haneydi. Bu yıl 460 milyon haneyi bulması bekleniyor. Geniş bant internet içerisinde, DSL, en çok kullanılan teknoloji. Bu hizmet, bakır kablo üzerinden veriliyor. VDSL’de pratik olarak 16 ile 32 Megabit hızı verebiliyoruz.” dedi.

“FİBER PAHALI BİR YATIRIM”

Yılmaz, fiber kablolar üzerinden verilen internet hizmetlerinin ne zaman yaygınlaşacağına ilişkin olarak ise şunları söyledi: “Fiber, pahalı bir yatırım. Müşteri başına bin dolar maliyeti var. Verdiği hızlar çok yüksek. 1 Megabit hızın 10 bin katı hız sağlıyor. Planlarımız arasında, fiber ağdan evlere hızlı internet sunmak da var. Aşamalı bir şekilde gidiyoruz. Bazı bölgelerde pilot çalışmamız var. 20 sitede bu konuda çalışmamız var. Bu konuyu hazmede hazmede yapacağız. 5 yıllık planımızda bu hizmet var.”

“İÇERİK ÇOK ÖNEMLİ”

TTNet olarak sadece internet erişim hizmeti sunmadıklarını, bunun yanında, kullanıcıya içerik sağlamak için de önemli girişimleri olduğunu ifade eden Yılmaz, “İçerik çok önemli hale geldi. Teknolojilerden bağımsız olarak bu içeriği insanlara nasıl ulaştırabiliriz? Bunu yaparken, arka plandaki teknolojilerin önemi yok. 2003’ten bu yana, içerik konusunda yatırımlarımız var. Eğitimde, Vitamin’le çok önemli bir içerik sağlıyoruz. Vitamin, öğrenciler ve ailelerden çok büyük ilgi gördü. Bu yıl Vitamin’i, liseyi de kapsayacak şekilde geliştiriyoruz.” dedi.

IPTV VE WEBTV KEYFİ YAKINDA GELİYOR

2010’da çok büyük atılımlar yapacaklarının müjdesini veren Yılmaz, “Web TV servisini bu yıl vereceğiz. Web TV, IPTV’den önce kullanıma sunulacak. Ev ve işyerlerindeki bilgisayarları televizyon haline getiriyoruz. Çok kaliteli bir şekilde yayın vereceğiz. TV kanalları ve Hollywood stüdyolarıyla anlaşmalarımız var. IPTV için hem RTÜK’ten hem de Telekomünikasyon Kurumu’ndan izin alıyorsunuz. Yakınsamanın gerçekleşmesi için, bu konuda yeni düzenlemeler yapılması gerekiyor. Türkiye’de önümüzdeki dönemlerde bu konunun çok konuşulacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

TOOLBAR İLE KOTANI GÖR

Yılmaz, “Şimdi TTNET ‘toolbar’ı yapıyoruz. ‘Toolbar’da kullanıcılar kotalarını anlık olarak görebilecek. Kota aşımında kullanıcıların ekranına bir uyarı getirmek istiyoruz. Bu da kullanıcıları kota aşımından koruyacak” dedi. Bu arada TTNet ADSL kullanıcılarına 4 ay önce sunulan “8 Megabit’e kadar hız” kampanyasından yararlananların sayısı, 1 milyonu geçti. Kampanyaya katılan tüm kullanıcıların 8 Megabit hızı göremedikleri yönündeki şikâyetleri sorduğumuz TTNET Müşteri İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Haktan Yaşar Kılıç, “Fiziksel yetkinliklerine göre, müşterinin alabileceği en yüksek hızı 8 Megabit olarak ifade ediyoruz. Alınabilecek hız, abonenin bulunduğu bölgedeki santrale fiziki uzaklığı, alabildiği sinyal kalitesiyle ilgili.” dedi. Çağrı Merkezi’ne gelen aramalarda kullanıcıların ne gibi talepleri olduğuna ilişkin bir soru üzerine Kılıç, “Müşteriler, hız, kota artışı ve düşük fiyat istiyor.” şeklinde cevap verdi.

ADSL’Cİ TTNET GSM OPERATÖRÜ DE OLDU

Türk Telekom şirketlerinden TTNet, yeni bir hamle yaparak, kablolu internet erişim hizmetleri veren bir şirket pozisyonuna GSM işletmeciği lisansını da ekledi. Şu anda yasal olarak sanal GSM operatörü olarak da faaliyet göstermeye başlayan TTNet, Avea ile işbirliği yaparak, 3G internet erişimi hizmeti de vermeye başladı. Konuyla ilgili görüştüğüm TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, “İnsanlar mümkün olan tüm hizmetleri, tek operatörden almak istiyor.” dedi. TTNet, 500 MB kotaya sahip 3G interneti, Avea ile işbirliği içinde müşterilerine sunuyor. 2 yıllık kontratlı verilen bu hizmet için ilk 6 ayda aylık 5.99 TL, kalan 18 ayda da aylık 9.99 TL alınıyor. Ayrıca bu hizmete abone olanlara her ay 600 dakikalık WiFi internet erişimi de hediye olarak veriliyor.

One Comment

  • Can DevecioğluNo Gravatar

    Kesinlikle alternatif bana göre. 3G fiyatları elbette düşecektir o zaman kim uğraşacak modemle, kablolarla?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir