2015’te 4G gelirleri 200 milyar doları geçecek

Operatörlerin mobil genişbant yatırımları hızla devam ederken, geçtiğimiz günlerde Nokia Siemens Networks’ün davetlisi olarak İstanbul’a gelen Global Mobil Tedarikçileri Birliği (Global Mobile Suppliers Association) Başkanı Alan Hadden’ın bu konudaki tahmini, 2015 yılında global bazda kablosuz iletişim teknolojisi 4G (LTE) hizmet gelirlerinin 200 milyar doları geçeceği şeklinde. Hadden’e göre, aynı dönemde 3G, LTE gibi tüm teknolojiler dahil mobil pazarın abone sayısı ise 8,3 milyarı bulacak.

İstanbul’da düzenlenen Avrasya Mobil Network Optimizasyon Zirvesi’nde konuşan Hadden, 85 ülkede 237 operatörün LTE’ye yatırım yaptığını belirterek, 19 ülkede 31 ticari LTE ağının bulunduğu paylaştı.

LTE’nin operatörlere ağ kapasitesi, performans yönetimi ve verimlilik olarak avantajlar getirdiğini ifade eden Hadden’a göre, bu alana yatırım, operatörler için de gelir artışı anlamına geliyor.

Hadden, LTE’nin mobil veriler için daha fazla destek sağlayabilecek bir teknoloji olduğunu ifade ederek, bu teknolojinin daha hızlı uplink, daha düşük gecikme süresi gibi avantajlar sağladığını belirtiyor. Hadden’a göre, yeni video tabanlı hizmetlerin bazıları sadece LTE teknolojisiyle mümkün olabilecek. Bu yüzden de LTE’ye geçiş operatörler için neredeyse kaçınılmaz.

Avrasya Mobil Network Optimizasyon Zirvesi’nde konuşan Nokia Siemens Networks NSN Türkiye Satış Direktörü Ersin Demirbaş ise, bireysel kullanıcıların artık kendi kişisel cihazından istediği her yerde, her zaman, istediği içeriğe ulaşmak istediğini belirterek, kullanıcıların, artık daha fazla veri paylaşımına ihtiyaç duyduğunu, bugüne kadar ses ağırlıklı olan kullanıcı trafiği profilinin 2015 ve sonrasında veri transferi ağırlıklı olacağını ve buna bağlı olarak daha fazla geniş banda ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir